Utworzenie nowych stołówek lub doposażenie już istniejących, zakłada rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. Na ten cel w najbliższych czterech latach ma zostać przeznaczonych 200 milionów złotych. Wystarczy, że organ prowadzący szkołę zapewni 20% wkładu własnego. – Stołówka to jedno z najważniejszych miejsc w szkole – uważają uczniowie. – Można zjeść posiłek z przyjaciółmi, a jak się przechodzi obok to tak ładnie pachnie – dodają.
– W naszej placówce zawsze mieliśmy kuchnie. Wydajemy dziennie 470 posiłków, a dzieci mamy przeszło 600 – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej numer 6 w Lublinie, Danuta Nowakowska-Bartłomiejscyk.
– Wśród głównych funkcji, które realizują wszystkie szkoły jest funkcja opiekuńcza – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Część dzieci spędza w szkole znaczną część swojego czasu. Bardzo ważne jest, aby w placówce działała stołówka z prawdziwego zdarzenia. Wszystko po to, by uczeń w trakcie długiego pobytu mógł skorzystać z pełnowartościowego posiłku – dodaje.
– Nasza placówka jeszcze 20 lat temu była podstawówką, później zostaliśmy gimnazjum, by teraz znów być szkołą podstawową – zaznacza Katarzyna Orzeł, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 18 w Lublinie. – Jeśli chodzi o nas, to u nas sytuacja wygląda dobrze. Mamy wyposażoną kuchnię i możemy mieć własnych kucharzy lub umówić się z ajentem, który wygra przetarg i on będzie gotował obiady na miejscu. Natomiast niektóre gimnazja, które po reformie przekształciły się w szkoły podstawowe mają problem. Myślę, że dzieci nie są zadowolone z tego, że posiłki dojeżdżają do nich. To dania, które ugotowane są poza placówką – dodaje.
– Mamy za sobą taki czas, kiedy w bardzo wielu szkołach następowała ich likwidacja – opowiada Misiuk. – Działo się tak głównie ze względów finansowych. Te 20 milionów rozkłada się co roku na 40 milionów. To jest bardzo istotne i bardzo potrzebne wsparcie dla organów prowadzących, a nimi są w zdecydowanej większości samorządy, by unowocześnić funkcjonujące dotychczas stołówki albo przeznaczyć pieniądze na to, by ona w ogóle powstała – dodaje.
Program „Posiłek w szkole i w domu” będzie realizowany we wszystkich województwach przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministra edukacji narodowej. Wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.
SuPer / opr. PaW
Fot. pixabay.com