Lublinianie dołączają do pozwu zbiorowego dotyczącego smogu w Polsce. Zachęcił ich do tego między innymi wyrok, który kilka dni temu zapadł przed warszawskim sądem.
Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem w listopadzie ub. roku. Domagała się 5 tys. zł zadośćuczynienia, które przekaże na cel charytatywny. Tak też się stało. W czwartek (24.01) zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zasądził od Skarbu Państwa, ministra środowiska i ministra energii 5 tys. zł, które mają przekazać na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. „Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska” – uzasadnił sąd. Wyrok nie jest prawomocny.
W uzasadnieniu sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w UE. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan.
Ten precedensowy wyrok, to nie koniec tematu smogu. Przygotowywany jest pozew zbiorowy. – Dotychczasowe działania państwa są w tej kwestii niewystarczające – mówi przedstawiciel inicjatorów pozwów, mecenas Radosław Górski. – Sąd powiedział wprost, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za to, że każdego dnia tracimy zdrowie i życie z powodu smogu. Ludzie mają dosyć takiego stanu rzeczy. Oczekują realnych działań ze strony Skarbu Państwa, są niezadowoleni z dotychczasowego poziomu ochrony ich zdrowia, żądają od Skarbu Państwa, aby ten przyjął na siebie odpowiedzialność i zaczął w związku z tym realnie działać – tłumaczy mecenas.
Każdy, kto czuje się pokrzywdzony może dołączyć się do wspomnianego pozwu zbiorowego. W Lublinie zainteresowanych tym jest kilkadziesiąt osób. – Wspomniany wyrok to „światełko w tunelu”. Lubelski Alarm Smogowy jest w ciągłym kontakcie z inicjatorami pozwu zbiorowego funkcjonującego pod roboczą nazwą „Pozywam smog”. Do inicjatywy przyłączyli się już mieszkańcy Lublina. Jest czas i pora najwyższa, żeby sobie uświadomiono, jak niesamowite skutki dla pieniędzy publicznych i dla zdrowia przynosi zanieczyszczenie powietrza, które w Polsce jest najgorsze w Europie – mówi koordynator Lubelskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Filipowicz.
Według niektórych statystyk, co roku smog w Polsce zabija ponad 40 tysięcy osób. O odszkodowanie przed sądem może walczyć każdy – mówi mecenas Elwira Kister z Lublina. – Ten pozew dotyczy podstawowego dobra osobistego jakim jest zdrowie i w tym zakresie taki pozew jest jak najbardziej dopuszczalny, co więcej każdy obywatel, który czuje, że jego dobra osobiste zostały zagrożone, czyli np. odczuwa negatywne skutki zdrowotne związane ze smogiem może indywidualnie pozwać Skarb Państwa – tłumaczy.
Dotąd do sądów trafiały pozwy indywidualne dotyczące między innymi naruszenia dobra osobistego, jakim jest zdrowie. Niebawem ma zostać złożony pozew zbiorowy. – Spodziewamy się, że nastąpi to w końcówce pierwszej połowy roku – mówił mecenas Górski. Szczegółowe informacje na temat pozwu zbiorowego można znaleźć na stronie internetowej mecenasa.
MaTo / opr. SzyMon
Fot. pixabay.com