Praca w ogródku, wielogodzinne wpatrywanie się w smartfon, a nawet… świąteczne porządki – to wszystko może być groźne dla naszych oczu. Do okulistów zgłasza się wielu pacjentów, którzy mają problemy ze wzrokiem wskutek własnych zaniedbań.
Czym niszczymy wzrok?
– Plagą są oczy przemęczone nowoczesną technologią, ale też urazy mechaniczne czy chemiczne – mówi kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Chmielnej w Lublinie, profesor Robert Rejdak. – Wszelkie prace domowe czy zawodowe wykonywane bez zabezpieczenia, czyli okularów ochronnych to powód epidemii urazów narządu wzroku. Współcześnie przez wiele godzin musimy pracować wzrokowo przed komputerem, równie często używamy smartfona – to powoduje wysychanie powierzchni oka i zmęczenie. Obecnie dzieci częściej korzystają ze smartfonów niż kopiąc piłkę na podwórku, spędzają za dużo czasu przed ekranem, co jest przyczyną późniejszych problemów ze wzrokiem. Zmęczenie wzrokowe czy brak snu spowodowane są ekspozycją na światło niebieskie.
Profilaktyka!
– 1/3 populacji nigdy nie była u okulisty – to duża grupa problemów. Po 40. roku życia powinniśmy obowiązkowo badać się, ponieważ w tej dekadzie życia pojawia się wczesna postać jaskry i zaćmy – zaznacza profesor Robert Rejdak. – Osoby cierpiące na cukrzycę z typem II powinny po rozpoznaniu udać się natychmiast do okulisty, zaś z cukrzycą typu I powinny się przebadać po upływie 3-5 lat. Możemy u tych pacjentów wykonać zabiegi przeciwjaskrowe, wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego, wszczepiać soczewki pozwalające na leczenie starczowzroczności czy astygmatyzmu. To nowoczesne rozwiązania dostępne w naszych ośrodkach, ale trzeba pamiętać o wczesnej diagnostyce.
Lubelska okulistyka na cały kraj
– W Lublinie specjalizujemy się w leczeniu ciężkich następstw urazów oka, mamy Ponadregionalne Centrum Leczenia Urazów Narządu Zzroku – dodaje prof. Rejdak. – Pacjenci z całego kraju przyjeżdżają właśnie tutaj i poddawani są bardzo skomplikowanym, wieloetapowym operacjom obejmującym leczenie pourazowej zaćmy, ran rogówki, odwarstwienie się siatkówki oraz następstw jak krwotok do ciała szklistego. Bywa, że w jednym czasie przeszczepia się rogówkę i wykonuje witrektomię, a także zabieg przeciwjaskrowy.
Spotkanie o zdrowiu oczu
– Na spotkaniu promującym wydanie magazynu omówimy szereg zagadnień dotyczących podstawowych schorzeń oczu i zaprezentujemy naszym pacjentom podstawowe typy operacji okulistycznych, które często brzmią enigmatycznie, ale wyjaśnimy na czym polegają procedury chirurgiczne – zaprasza prof. Robert Rejdak.
Promocja wydania magazynu „Szlachetne zdrowie”, w którym znajdzie się obszerny artykuł profesora Roberta Rejdaka pod tytułem „W jaki sposób dbać o wzrok” – w Klinice przy ul. Chmielnej w Lublinie, w czwartek o godzinie 12.00. Spotkanie będzie połączone z konferencją prasową dotyczącą największych wyzwań stojących przed okulistami i osiągnięć w tej dziedzinie.
MaK / opr. KS
Fot. nadesłane