Trudne i stresujące sytuacje są wpisane w zawód pracownika socjalnego. Żeby mogli czuć się bezpiecznie, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia w Tyszowcach przygotował program przeciwko przemocy, którego jednym z filarów są zajęcia samoobrony.
Obecnie pracownice socjalne regularnie trenują w Tomaszowskiej Akademii Sztuk Walki pod okiem instruktora Ryszarda Skwarskiego.
– W pracy zdarzają się sytuacje niebezpieczne – mówi przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim, Barbara Malec. – Niektóre osoby są agresywne, przychodzą pod wpływem alkoholu. Dlatego musimy być przygotowani, że może nas spotkać coś nieprzyjemnego.
– Dla pracownika socjalnego, będącego w terenie, ustalenie sytuacji życiowej danej rodziny wiąże się z ryzykiem napotkania zachowań agresywnych – potwierdza Celina Koperwas, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim.
– Nie wiemy, co się zdarzy. Elementy samoobrony są bardzo ważne, bo chcemy czuć się bezpiecznie. Dzięki kursowi wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy jesteśmy zaskoczone, ktoś nam grozi, ewentualnie atakuje – stwierdza terenowy pracownik socjalny, Joanna Zuchowska-Kozdra.
– Tu nie potrzeba żadnej supersiły. Działa to na zasadzie przejęcia energii przeciwnika i odwrócenia jej w drugą stronę. Najważniejsza jest jednak psychika, bo są tez takie przypadki, że umiem się bronić, ale boje się. Na początku na treningach można nauczyć się, czego nie robić – opowiada Janusz Tor, wiceprezes Tomaszowskiej Akademii Sztuk Walki.
– Trener nam cały czas mówi, że najważniejsza jest reakcja. Gdy zostaniemy zaatakowane, napastnik nie spodziewa się jej z naszej strony. Trzeba włożyć palce w oko, plunąć, kopnąć, uderzyć, po prostu zareagować. I wtedy mamy czas na ucieczkę, bo to jest najlepszą obroną w tej sytuacji – mówi Anna Jankowska, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim.
Groźną bronią mogą też kobiece szpilki.
– Ten kurs rozwiewa stereotyp, że, aby się bronić, musimy być wysokie i silne. Pokazywane nam elementy może zastosować każdy, niezależnie od wieku. To też nam daje siłę – dodaje Małgorzata Machlarz.
Gminny oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim znajdują się wśród 24 podmiotów na terenie powiatu tomaszowskiego, które uczestniczą w projekcie pod nazwą „Sprawnie – Skutecznie – Efektywnie”.
AlF
Fot. freeimages.com