Wierni Kościoła prawosławnego obchodzą dziś (07.01.2020) Boże Narodzenie. Świętowanie rozpoczęło się – podobnie jak w tradycji rzymskokatolickiej – od Wigilii, która odbyła się wczoraj. Żeby przywitać te święta, wierni spotykają się przy stole, na którym zgodnie z tradycją powinno pojawić się 12 postnych potraw.
– Święta Bożego Narodzenia to jedno z 12 wielkich świąt, które poprzedza okres przygotowawczy, jakim jest post trwający 40 dni – mówi ks. Andrzej Konachowicz, dyrektor Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej. – Okres postny kończy się Wigilią. Najważniejsze jest przygotowanie wewnętrzne, czyli swojego serca i duszy poprzez sakramenty. Tradycja cerkiewna wprowadza również śpiewanie kolęd, które pojawiają się już 4 grudnia. Okres świąteczny trwa 10 dni. To tzw. święte wieczory, w czasie których wierni odwiedzają się, wspólnie śpiewają kolędy i składają sobie życzenia.
– Dla prawosławnego najważniejsze jest to, by spędzić święta w świątyni. To nie tylko zakupy, wręczanie prezentów, składanie sobie życzeń czy też jakieś zastolne biesiady, ale przede wszystkim to bycie w cerkwi podczas nabożeństwa, przyjęcie komunii świętej, wysłuchanie kazania oraz pięknych tekstów, które są śpiewane i czytane przez te świąteczne dni – wyjaśnia lektor Andrzej Boublej z prawosławnej parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Lublinie.
– Na czele wigilijnego stołu musi być kutia, która jest robiona z pszenicy – tłumaczy Anton Błażejew z Centrum Programu Partnerstwa Wschodniego Politechniki Lubelskiej. – Najlepsza to ta z makutry, czyli glinianego naczynia, w którym uciera się mak. Tego smaku nie da się porównać z niczym innym. Muszą się tam znaleźć także rodzynki i orzechy. W czasie wieczerzy wigilijnej zawsze czytamy fragment ewangelii. Wspominamy także tych, którzy odeszli. Nie brakuje również odwiedzin bliskich. Wigilia gromadzi nawet około 50 osób.
– Tradycje zależą od regionu. Cerkiew w Polsce nie jest monolitem narodowym. Wśród prawosławnych są Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Serbowie i Bułgarzy – wymienia Andrzej Boublej.
Prawosławne Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego wypada 7 stycznia. Jutro (08.01.2020), w drugi dzień, wierni będą obchodzić święto apostoła i pierwszego męczennika Stefana.
InnY / opr. MatA
Fot. archiwum