Z produktów biodegradowalnych chcą stworzyć kwas bio-bursztynowy wykorzystywany między innymi w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym – nad takim zadaniem pracują specjaliści z Grupy Azoty Puławy. To innowacyjny projekt, który otrzymał ponad 4,5 miliona złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Chromatograf, bioreaktory i zamrażarki z mikroorganizmami – między innymi takie specjalistyczne urządzenia, służące do wytworzenia kwasu, znajdują się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. – Wszystko zaczyna się od mikroorganizmu, który byłby zdolny produkować kwas najlepiej na tanich i łatwo dostępnych surowcach – mówi kierownik laboratorium Marcin Podleśny. – Chcemy, by były to produkty uboczne i odpadowe, które pochodzą z przemysłu chemicznego oraz rolno-spożywczego. Przykładem jest frakcja glicerynowa. Badamy stopień utylizacji tego produktu i to, w jakim stopniu zostanie przekształcony w kwas bursztynowy.
– Jest to projekt z zakresu tzw. zielonych technologii – wyjaśnia Marek Sieprawski, rzecznik prasowy Grupy Azoty Puławy. – Kwas bio-bursztynowy występuje w naturze. My stworzymy go w oparciu o surowce odnawialne i odpady z wykorzystaniem bakterii. Posłużymy się m.in. metodami inżynierii genetycznej. Kwas znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, paszowym i farmaceutycznym, ale może też być produktem do wytwarzania biodegradowalnych tworzyw sztucznych oraz rozpuszczalników i plastyfikatorów. Mówiąc o projekcie używamy określenia Green Amber, tj. „zielona chemia”, czyli kwas bio-bursztynowy. W naszej działalności odpad może być zarazem produktem. Np. w produkcji kaprolaktamu pozyskujemy siarczan amonu, a ten jest nawozem azotowym, który sprzedajemy głównie na rynki Ameryki Południowej.
– Nasza współpraca rozpoczęła się w lipcu 2016 roku – relacjonuje Tomasz Szymajda, prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Chcemy razem rozwijać laboratoria. Dziś Grupa Azoty Puławy korzysta z 300 metrów kwadratowych powierzchni laboratoryjnej. Jest ona bardzo dobrze wyposażona. W planach jest rozszerzanie zakresu naszej współpracy, w ramach której zostaną przekazane kolejne pomieszczenia.
– Aktualnie nacisk w Unii Europejskiej położony został na recykling odpadów. Obecnie odchodzi się od ich składowania i spalania. W jak największym zakresie należy je wykorzystywać ponownie – podsumowuje Tomasz Wadas z Zakładu Usług Komunalnych w Puławach.
W projekcie – oprócz pracowników Grupy Azoty Puławy – biorą udział także naukowcy z Wrocławia. Prace nad stworzeniem kwasu z wykorzystaniem bakterii i metod inżynierii genetycznej mają potrwać 3 lata.
ŁuG / opr. MatA
Fot. Łukasz Grabczak
CZYTAJ TAKŻE: Azoty stawiają na zielone technologie