Kosztował 4 miliony złotych i przez ponad rok nie można było z niego korzystać. Teraz ma się to zmienić. Chodzi o specjalistyczny, nowoczesny piec zakupiony przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny.
Przedmioty w nim wytworzone mogą mieć zastosowanie w przemyśle medycznym, zbrojeniowym i motoryzacyjnym. W Stanach Zjednoczonych dzięki takim urządzeniom produkowane są bardzo powtarzalne elementy.
Dlaczego to urządzenie przez tyle czasu było nieużyteczne?
– Dotychczas z urządzenia nie można było korzystać, ponieważ technologicznie nie było wiadomo jak go uruchomić. Firmy, które projektowały całą instalację i potem ją wykonywały, do końca nie bardzo znały się na tej technologii, którą tutaj Amerykanie nam sprzedali. Dopiero szereg konsultacji doprowadziły do tego, że piec może już funkcjonować. Został on przystosowany do naszych warunków i przedsiębiorca, który go wynajmuje może już prowadzić działalność, którą zamierzał od samego początku – tłumaczy Robert Domański z Urzędu Miasta w Puławach.
W Europie tej klasy urządzeń jest zaledwie kilka. Można dzięki niemu wytwarzać implanty twarzoczaszki, oczodoły i inne elementy szkieletu. W Puławach działa firma Humanoprototype, która zajmuje się wytwarzaniem wszczepów. Ostatnio zrekonstruowali żuchwę psu.
– To przełomowa technologia. W tej chwili to jest przyszłość, podobnie, jak elementy produkowane z tworzyw sztucznych. Podobnie można wytwarzać elementy metalowe, ale nie metodą odlewania, metodą obróbki mechanicznej, tylko metodą wtrysku – mówi prezes firmy Humanprototype Leszek Olbrzymek, który będzie wykorzystywał to urządzenie.
To nie pierwsze nowoczesne urządzenie, którym dysponuje Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Są tam także między innymi obrabiarki cyfrowe, drukarki 3D oraz zgrzewarki laserowe.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak