Nie cichnie dyskusja o przyszłości Górek Czechowskich w Lublinie. Ratusz opublikował raport z inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej m.in. właśnie tego terenu. Przygotował go na zlecenie Urzędu Miasta Lublin zespół naukowców z lubelskich uczelni. Eksperci wskazują, że ochroną przyrody powinien zostać objęty większy obszar niż zakłada obecne studium zagospodarowania przestrzennego.
Do raportu odniosło się m.in. lubelskie Towarzystwo dla Natury i Człowieka. – Realizacja planów dewelopera byłaby niezwykle destruktywna dla przyrody – twierdzi Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa. – Z analizy poszczególnych rozdziałów, map i zestawień występowania rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem gatunków wynika, że większość terenów, które radni miejscy przeznaczyli pod zabudowę blokowiskami, jest wskazywana przez zespół naukowców jako „warta ochrony”.
– Na Górkach Czechowskich zaproponowaliśmy zespół przyrodniczo-krajobrazowy. To nie jest najwyższa forma ochrony przyrody, jaka występuje w Polsce. Wyższą jest park narodowy. To rozwiązanie pozwoli na ochronę istniejących tam siedlisk zwierząt, jak i wykorzystanie tego terenu przez mieszkańców choćby dla celów rekreacyjnych – wyjaśnia Ewa Trzaskowska, współautor raportu, który powstawał 2 lata.
– W dokumencie jest propozycja obszaru propanowanego do ochrony. Ten nałożony na obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest propozycją do dalszych prac planistycznych. On pokazuje pewien kompromis potrzebny tutaj do ochrony wartości przyrodniczych Górek Czechowskich, a z drugiej strony – możliwość urbanizacji części ich terenu – tłumaczy Krzysztof żuk, prezydent Lublina.
– Każde podjęte działanie lub jego brak będzie miało wpływ na zmianę środowiska przyrodniczego. Jest to organizm żywy, który cały czas się zmienia. Każdy z elementów przyrody będzie w inny sposób reagował – dodaje Trzaskowska.
– Raport z 2018 roku pokazywał te obszary, które powinny być w szczególny sposób chronione. Stąd pomysł wyłączenia dysponowania przez prywatnego właściciela najcenniejszej części, która miała być objęta parkiem krajobrazowym. To 75 hektarów – mówi prezydent Żuk. – Przy opracowywaniu planu bylibyśmy w stanie dodatkowo chronić te obszary, na których występuje fauna i flora.
– Po analizie tego raportu nie da się powiedzieć, że bez szkody dla przyrody można na Górkach Czechowskich stawiać bloki. Właściwie tylko obrzeża tego terenu nadają się do tego relatywnie – mówi Krzysztof Gorczyca.
– Jedna z propozycji dopuszcza, by na fragmentach wysoczyzny powstała zabudowa – cytuje raport Krzysztof Żuk.
– Park w dolinie jest wskazywany w dokumencie jako istotne zagrożenie. Infrastruktura rekreacyjna powinna być ulokowana w innym miejscu – odpowiada Gorczyca.
– W opracowaniu nie mieliśmy możliwości odniesienia się do projektu dewelopera. My – mówiąc o parku – mamy na myśli coś co jest utworzone na nowo. To np. alejki i latarnie. Wszystkie te działania będą miały wpływ na środowisko, które tam jest – przewiduje Trzaskowska.
– Zapisana w studium propozycja jest naszym kompromisem. Ona uszczegółowiona byłaby w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – zapowiada Żuk. – W obszarze, który może łączyć funkcję zabudowy z ochroną tego terenu mamy pole manewru. Inną sprawą jest to, że nie we wszystkich szczegółowych propozycjach czy wynikach badań będziemy zgodni.
– Miasto ma swoje potrzeby, rozwija się. Rozpoczęcie debaty i konsultacji byłoby jak najbardziej wskazane – podsumowuje Ewa Trzaskowska. – Chodzi o korzyść dla przyrody i mieszkańców. Być może uda się pogodzić różne interesy.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał, że według zapisów studium i dołączonych do niego opracowań eksperckich, Górki Czechowskie jako teren cenny przyrodniczo i ważny dla utrzymania czystego powietrza w mieście, powinny być objęte ochroną i wykluczone z jakiejkolwiek zabudowy. Tym samym uchylił zapisy uchwalonego w lipcu 2019 roku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dopuszczające zabudowę części tego terenu.
CZYTAJ TAKŻE: Uchwała ws. Górek Czechowskich częściowo nieważna
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział złożenie skargi kasacyjnej. Postępowanie sądowe wstrzymuje – na razie – prace nad nowym planem zagospodarowania dla Górek Czechowskich.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie skarga kasacyjna od wyroku ws. Górek Czechowskich
Raport z inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej powstawał 2 lata. Można go znaleźć na stronie internetowej www.lublin.eu (fot.).
EwKa / opr. MatA