Nawet 16 tysięcy mieszkańców województwa lubelskiego może od 1 października skorzystać dodatkowo na przywróceniu niższego wieku emerytalnego. Na 30 dni przed tym terminem, czyli od 1 września, mogą składać wnioski o ustalenie emerytury.
Oba oddziały ZUS w regionie – w Biłgoraju i Lublinie – przyjęły w piątek w sprawach emerytalno-rentowych dokładnie 2 tys. 493 klientów. Przed siedzibą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie pojawiła się kolejka, ale niewielka. – Przed godziną 8.00 czekało w niej około 100 osób, ale po 40 minutach została ona już rozładowana – informuje dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie, Piotr Waszak
– Zainteresowanie jednak nie jest równoznaczne z liczbą złożonych wniosków – zastrzega dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie, Piotr Waszak. – Nie wszyscy złożą wnioski o emeryturę, a nawet jeśli to zrobią, nie każdy będzie chciał z tego prawa skorzystać. Niektórzy z naszych klientów składają wnioski, sprawdzają wysokość świadczenia i rezygnują z jego pobierania. Wtedy zawieszamy decyzję emerytalną.
Dzieje się tak, ponieważ emerytura może okazać się na przykład niższa niż pobierana dotąd renta.
– Ponadto nie zawsze warto spieszyć się z przejściem na emeryturę już od 1 października – stwierdza Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie. – Potencjalnych emerytów możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które do końca września skończą 60 lub 65 lat. Mogą one składać wnioski już od 1 września. Jednak ZUS będzie wyliczał emeryturę dopiero od 1 października. Nie ma znaczenia, czy ktoś złoży wniosek we wrześniu czy w październiku i tak świadczenie zostanie mu naliczone od początku drugiego z tych miesięcy. Druga grupa potencjalnych emerytów obejmuje tych, którzy odpowiedni wiek osiągną w październiku czy listopadzie. Powinny oni składać wnioski nie wcześniej niż 30 dni przed ukończeniem 60 lub 65 lat. Istnieje też istotna zasada, że, jeżeli przyszły emeryt złoży wniosek pod swojej dacie urodzenia, będzie jak gdyby o jeden miesiąc „starszy”. W takim wypadku wysokość świadczenia może być o kilka lub kilkanaście złotych wyższa.
W wyliczeniu prognozowanej wysokości świadczenia pomogą doradcy emerytalni. W Lubelskiem od lipca udzielili 18,5 tysiąca porad.
JB / opr. ToMa
Fot. archiwum