Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Usunięte zostały zapisy o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Chodzi o artykuły 55a i 55b ustawy.
O włączenie nowelizacji w trybie pilnym do bieżącego posiedzenia Sejmu wnioskował rano premier Mateusz Morawiecki. Podczas swojego wystąpienia argumentował, że obowiązujące od marca przepisy nie brały pod uwagę międzynarodowych realiów i „zaczęły działać kontrproduktywnie”. – Nie ustępujemy z niczego, zrealizowaliśmy dużo więcej, niż sobie założyliśmy – dodał premier.
Po pierwszym czytaniu posłowie przyjęli wniosek o skierowanie do drugiego czytania bez prac w komisji, a następnie o niezwłocznym przejściu do głosowania. Wzięło w nim udział 418 posłów. Za nowelizacją zagłosowało 388, przeciw – 25, wstrzymało się od głosu – 5.
Nowelizacja ustawy o IPN, która weszła w życie 1 marca, wywołała kontrowersje między innymi w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Wprowadziła ona między innymi karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizacje ustawy w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.
IAR
Fot. RL