W Radomiu rozpoczynają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Zobaczymy na nich przedstawicieli 22 państw i ponad 110 statków powietrznych.
– Ale Air Show to nie tylko pokazy w powietrzu – przypomina rzecznik prasowy imprezy kapitan Magdalena Busz. – To także największa w historii wystawa statyczna sprzętu i wyposażenia wszystkich sił zbrojnych oraz strefy tematycznie nie tylko dla dzieci i młodzieży. Jest strefa 303 poświęcona projektom skupionym wokół historii i tradycji Dywizjonu 303, park historii lotnictwa wojskowego, park lotniczy dla dzieci i strefa foto start, w której będzie można spotkać się z gwiazdami – pilotami.
Oprócz licznych ekip zagranicznych zaprezentują się także przedstawiciele polskich zespołów akrobatycznych – między innymi radomskich „Orlików”. – Przygotowania trwały od wielu miesięcy, teraz trzeba wykonać wszystkie wyćwiczone elementy – mówi solista tego zespołu kapitan Michał Anielak. – Emocje są przed lotem. W trakcie zapominamy, że są to pokazy. Zachowujemy się tak, jakby był to normalny trening, skupiamy się na tym, co mamy zrobić, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo. Niezależnie od tego ile osób ogląda zawsze musi być bezpiecznie i dokładnie.
Lubelska Fundacja Niepodległości prezentuje swoją militarną kolekcję w Radomiu podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. Publiczność będzie mogła obejrzeć półgąsienicowy transporter opancerzony z baterią przeciwlotniczych karabinów maszynowych – pojazd jest prezentowany w barwach 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Obok prezentuje się też armata przeciwlotnicza Bosfor z Korpusu Polskiego walczącego we Włoszech pod dowództwem generała Władysława Andersa. Całość kolekcji Fundacji Niepodległości będzie jeszcze w tym roku dostępna w Muzeum Polskich Sił Zbrojnych, które powstaje w Lublinie.
Pokazy potrwają do godz. 19.00. Ze wszystkich atrakcji będzie można skorzystać także jutro (25.08).
Relacje z Air Show w Radomiu w sobotę i niedzielę także na antenie Polskiego Radia Lublin.
ŁuG / TSpi
Na zdjęciu Air Show 2017, fot. archiwum