Kazimierz Dolny znów stał się stolicą ludowej twórczości artystycznej. W nadwiślańskim miasteczku rozpoczął się 51. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Od rana na kazimierskich uliczkach można było usłyszeć muzykujących artystów.
– Mamy trzy zespoły śpiewacze, które śpiewają w dawnej gwarze, mają dawne, regionalne stroje ludowe – mówi Krzysztof Łapiński, dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk. – Jesteśmy gminą i instytucją kultury, która bardziej kładzie nacisk na tzw. folklor źródłowy, mniej na folklor komercyjny, który może się bardziej podobać publiczności na festynie, ale niekoniecznie jest wiarygodny.
– Uczę tych piosenek, które dawno by umarły, gdybym ich nie wskrzesiła – mówi Zofia Domin, kierownik zespołu „Jarka”. – Śpiewamy piosenki sieroce, weselne, miłosne, o ciężkiej doli dzieci w dawniejszych rodzinach, odtwarzamy różne obrzędy. Chcemy utrzymać te korzenie, żeby dziewczęta wiedziały skąd pochodzą i gdzie czerpie się ich początek.
– To jest niesamowite przeżycie, przyjechać do Kazimierza Dolnego, wysłuchać tylu pieśni, których już tak naprawdę się nie śpiewa i które zostały przekazane z pokolenia na pokolenie – mówi członkini zespołu.
– Mamy reprezentantów 15 województw, czyli praktycznie rzecz biorąc wszystkie rejony kulturowe Polski – mówi Andrzej Sar, kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. – To przekłada się na liczbę 120 zespołów, kapel, solistów, śpiewaków, muzykantów. Łącznie jest to ok. 1000 uczestników. Święto folkloru uzupełniamy o wydarzenia, które mogą powodować, że możemy w nim żywo uczestniczyć. Można spróbować śpiewu białym głosem. Jeśli ktoś ma zdolności manualne i wyobraźnię plastyczną, zapraszamy na warsztaty rękodzieła, prowadzone przez twórców ludowych. Mamy również jubileuszowe Targi Sztuki Ludowej.
A co takiego jest w kazimierskim festiwalu, że wyróżnia się na mapie innych festiwali?
– Jest rygorystyczny w swojej formule – mówi Andrzej Sar. – W Polsce mamy wiele wydarzeń, gdzie pojawia się kultura ludowa, ale w luźniejszej formie. Tutaj usłyszymy takie wykonania takich utworów, których nie usłyszymy nigdzie indziej.
Kazimierski Festiwal potrwa do niedzieli. Polskie Radio Lublin jest patronem medialnym tego wydarzenia.
ŁuG (opr. DySzcz)
Fot. Łukasz Grabczak