Około 420 kilometrów długości, 41 miejsc obsługi rowerzystów, 2 parki narodowe – tak wygląda szlak Green Velo na odcinku województwa lubelskiego. Przedstawiciele lokalnych organizacji turystycznych podsumowali działania dotyczące lokalnych szlaków. – Trasa Green Velo na Lubelszczyźnie to sukces nie tylko turystyczny – mówi wiceprezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dorota Lachowska. – To inicjatywa, która w sposób bardzo rzeczywisty przyciąga do naszego województwa turystów, nie tylko tych wewnętrznych, ale również z kraju czy zza granicy. Bardzo zależy nam na powstawaniu nowych odcinków. Ten produkt zrealizowany już kilka lat temu, jest stale promowany i wymaga ciągłego poszerzenia. Wszystko po to, by turyści rowerowi dostawali konkretne propozycje – dodaje.
– Szlak Green Velo jest poprowadzony przez te najbardziej malownicze obszary Roztocza – mówi w rozmowie z Radiem Lublin kolarz z zamiłowania, pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”.
– Szlak przyciągnął na Roztocze bardzo wielu turystów – podkreśla właściciel wypożyczalni rowerowej w Zwierzyńcu Przemysław Łączkowski. – Jedni to tacy, którzy jadą tylko i wyłącznie szlakiem robiąc masę kilometrów. Drudzy turyści to tacy, którzy przyjeżdżają, nocują w tych turystycznych miejscowościach i później zwiedzają. Atrakcje są mocna „rozciągnięte”, ponieważ są oddalone od siebie o około 8, a czasami 15 kilometrów. Tutaj rower jest idealnym transportem – dodaje.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie wśród turystów powstała kompleksowa mapa rowerowa, która pokazuje przebieg szlaku Green Velo i wszystkich szlaków łącznikowych na Roztoczu. Mapy będą dostępne w punktach informacji turystycznej i podczas targów turystycznych.
Szlak Green Velo liczy ponad 2000 kilometrów i przebiega przez pięć województw.
AlF / opr. PaW
Fot. Aleksandra Flis