Lubelski szpital resortowy ma 70 lat. Nadzór nad placówką obejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jako że szpital ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych, leczyć się tu mogą wszyscy pacjenci, nie tylko mundurowi.
Dziś (06.09) otworzono nowe skrzydło budynku. Będą się tam mieściły wszystkie pomocnicze funkcje medyczne i techniczne szpitala.
– Były one do tej pory porozrzucane po całym obiekcie – mówi dyrektor placówki Jarosław Ostrowski. – Będzie tu zlokalizowana apteka, dział diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, blok operacyjny oraz sterylizacja. To rozwiązanie problemów komunikacyjnych, ale też epidemiologiczno-sanitarnych – dodaje.
Budowa nowego segmentu pochłonęła 23 miliony złotych, z czego ponad 17 milionów pochodziło z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Każdy taki szpital musi charakteryzować się bardzo dobrym personelem, który tutaj mamy, jak również bardzo dobrym przygotowaniem technicznym i wyposażeniem – zaznacza sekretarz stanu MSWiA, Sebastian Chwałek. – Staramy się, by standardy wymagane przez ministra zdrowia w dziedzinie funkcjonowania szpitali były spełnione, a nawet wyższe.
Placówce przybędzie kilka nowych sal operacyjnych. Nowoczesny sprzęt przede wszystkim ma służyć pacjentom. Przy szpitalu MSWiA działa 9 specjalistycznych oddziałów oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy.
– To strategiczna placówka – powiedział Radiu Lublin wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Dla pacjenta problem ze służbą zdrowia rozpoczyna się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Mamy tam od dawna do czynienia z kolejkami. Wierzymy, że nowa sieć szpitali, która zobowiązuje placówki do prowadzenia izb przyjęć oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, odciąży te oddziały. Z tego punktu widzenia ten szpital jest strategiczny dla Lublina i okolic – podkreśla wojewoda.
– To dobry szpital dla pacjentów, ale kolejne inwestycje są niezbędne – dodaje Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Placówka stara się o kolejne dotacje. Tym razem z Unii Europejskiej.
– Przesialiśmy już dwa wnioski dyrektora – podkreśla Czarnek. – To są pieniądze zewnętrzne, ale do każdej inwestycji potrzebna jest ocena systemu IOWISZ, prowadzonego przez wojewodę. Wnioski te uzyskały akceptację. W związku z tym dalsze perspektywy rozwojowe szpitala są bardzo dobre.
Szpital MSWiA w Lublinie w ciągu roku przyjmuje około 9000 pacjentów. Nad ich zdrowiem czuwa 500-osobowa kadra.
Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy placówki otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe.
ZAlew
Otwarcie nowego skrzydła w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Lublinie, 06.09.2017, fot. Mirosław Trembecki