Do Lublina dotarła sztafeta pocztowców w ramach 3. edycji Biegu Pocztyliona. Zawodnicy biegną od Gdańska do Wiednia, a do pokonania mają ponad 2 000 km.
W Lublinie zawodnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim. Uroczystości rozpoczęły się od odegrania przez grupę rekonstrukcyjną ceremoniału warty honorowej.
– Mamy cztery czteroosobowe grupy – mówi Roman Piątek, dyrektor biegu. – Cztery osoby, liderzy tych grup, biegną od początku do końca, a trzech zawodników z każdej grupy zmienia się co 3 dni. Na trasie jest czwórka zawodników. W jednym trzydniowym systemie to 16 zawodników. Rozpoczęliśmy w Gdańsku, przez Grunwald, Troki, Wilno, Grodno. Za nami ok. 1300 km.
– Dzisiaj chyba wszyscy już przeszliśmy kryzys po drodze – mówi Beata Górecka z Poczty Polskiej. – Zmienialiśmy się często. Każdy powinien mieć w swoim życiu taką aktywność ruchową – dodaje.
– To wielki zaszczyt, że możemy gościć uczestników biegu, zorganizowanego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi Artur Janczarek, dyrektor regionu sieci Poczty Polskiej w Lublinie. – Świętujemy również swój mały jubileusz 460-lecia Poczty Polskiej.
– Biegniemy w kierunku Sandomierza, pokonując Wisłę, potem biegniemy doliną Wisły w kierunku Krakowa, potem przez Śląsk, Słowację do Wiednia. Myślę, że zostało jeszcze ok. 1000 km. Najtrudniejszym odcinkiem będzie ten z Suchej Beskidzkiej, pokonywany przełęczą pod Babią Górą – mówi Roman Piątek.
– Na pewno chciałbym dołączyć się do wszystkich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Piotr Jackowski, pracownik Poczty Polskiej. – Moim hobby dodatkowo jest bieganie, dlatego też chciałbym ich wspomóc.
Ideą biegu jest promocja 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Impreza nawiązuje też do 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej Jana III Sobieskiego.
MaTo (opr. DySzcz)
Na zdj. III Bieg Pocztyliona „Poczta Polowa”, Lublin, 07.09.2018, fot. Mirosław Trembecki