Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa w Lublinie. W tym roku wydarzenie przebiega pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”. Dziś (22.01) specjaliści rozmawiali na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie ekumenicznie o chrzcie.
– Każdy kto jest ochrzczony, jest ochrzczony w danym Kościele – mówi w rozmowie z Radiem Lublin ks. Mirosław Pawłowski z Sekcji Ekumenizmu KUL. – Tak się pięknie składa, że większość chrześcijan nawzajem uznaje swój chrzest. To znaczy, że jeżeli ktoś był ochrzczony u luteran, to katolicy uznają, że został prawdziwie ochrzczony. Jedyny problem, który może istnieć, dotyczy relacji z Kościołami ewangelikalnymi, które uznają, że ochrzczonym może być tylko osoba świadoma, na przykład dorosła – dodaje.
– Pan Jezus wyraźnie wyraził swoją wolę w modlitwie do Ojca, by wszyscy jego uczniowie stanowili jedno – podkreśla ks. Przemysław Kantyka, kierownik Sekcji Ekumenizmu w Instytucie Teologicznym KUL. – Chrzest jest wspólnym chrztem wszystkich chrześcijan. Każdy chrześcijanin przez chrzest w imię Trójcy Świętej, poprzez polanie wodą lub zanurzenie w niej, jest naszym bratem i siostrą – dodaje.
– 23 stycznia 2000 roku mieliśmy wspaniałą kartę ekumenizmu polskiego, kiedy to sześć Kościołów, należących do Polskiej Rady Ekumenicznej, i Kościół Rzymskokatolicki podpisali deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu – opowiada ks. Pawłowski. – Zrobiono to na progu trzeciego tysiąclecia. Na szczęście chrześcijanie wyznają te same prawdy wiary. W ten sposób chrzest staje się znakiem jedności – dodaje.
– Każdy sprawuje chrzest według swojego obrządku – twierdzi ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej pod wezwaniem świętego Jerzego w Biłgoraju. – Zdania chrześcijańskie są bardzo bliskie. Wywodzimy się z tych samych korzeni, ale jednak ta praktyka chrztu jest nieco odrębna. Ale cel i znaczenie jest to samo – dodaje.
– Współpraca między chrześcijanami różnych wyznań jest ważna dlatego, że w ten sposób dają świadectwo o Chrystusie – podkreśla ks. Wilkiel. – Chrześcijanie mogą współpracować na różnych płaszczyznach, nawet jeżeli należą do różnych Kościołów. Współpraca może się odbywać na płaszczyźnie charytatywnej, społecznej, kulturowej. Oprócz tego w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan ludzie zbierają się, żeby się modlić o jedność. Wszystko dlatego, że uznają, że jest ona nie tylko efektem ich pracy, ale także darem od Boga – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: „Więcej nas łączy niż dzieli”. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
W ramach wydarzenia dziś odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Zielonoświątkowym przy ul. Tatarskiej 5 w Lublinie.
InYa / opr. PaW
Fot. pixabay.com