Od początku 2020 roku każdy obywatel i przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek podatkowy. Na tak zwany mikrorachunek podatkowy będzie można wpłacać należności z tytułu podatków: PIT, CIT oraz VAT. Dotychczas te wpłaty trafiały na różne konta w urzędach skarbowych.
Jak donosi jeden z ogólnopolskich dzienników, do tej pory mikrorachunek założyło nieco ponad 220 tysięcy osób.
– Mikrorachunek znacznie ułatwia wszelkie rozliczenia z fiskusem – tłumaczy Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Posługujemy się słowem mikrorachunek, ale generalnie jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy wyłącznie do dokonywania wpłat na konto urzędu skarbowego. Dotyczy to nie tylko osób, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i tych, którzy jej nie prowadza, ale z ich zeznania rocznego wynika kwota do zapłaty. Podatnik nie będzie więc już szukał na stronie swego urzędu skarbowego właściwego numeru konta, tylko wpłaci te pieniądze za pomocą swojego indywidualnego rachunku podatkowego.
– Na ten rachunek musimy oczywiście przelać konkretną kwotę z własnego konta. Rachunek nie służy do tego, żeby przetrzymywać na nim jakiekolwiek pieniądze. Nie może być tak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą, wpłaca na ten rachunek jakieś pieniądze i stwierdza: „będę miał pieniądze odłożone na zobowiązania wobec budżetu państwa”. Ten rachunek służy tylko do wpłacania tych należności, które wynikają z rozliczeń miesięcznych czy rocznych. Jednak nie musimy już szukać, czy konto dotyczy podatku PIT, CIT czy VAT. Jest to duże ułatwienie, bo nie trzeba zastanawiać się, w jaki sposób jakieś konto wygląda w danym urzędzie. Nie zawsze też wiemy, jaka to jest należność. Dotyczy to szczególnie osób, które płacą ryczałt ewidencjonowany z tytułu wynajmu mieszkania. Często nie wiedzą one, jak opisać taką należność dla urzędu skarbowego. A teraz nie będzie z tym żadnego problemu. Jest jeden numer rachunku i wpłata z pewnością trafi na właściwe konto – wyjaśnia Marta Szpakowska.
– Wchodząc na mikrorachunek nie znajdziemy jednak informacji dotyczących wysokości naszych należności. Będzie je można sprawdzić za pomocą innych narzędzi, na przykład Twój e-PIT – mówi Szpakowska.
Dlaczego na razie tak mało osób założyło mikrorachunek? – Ponieważ mikrorachunek zacznie działać od 1 stycznia 2020 roku. Do końca roku wszystko odbywa się jeszcze na starych zasadach. Pierwsze wpłaty, które będą dokonywane po Nowym Roku, muszą być już wykonywane za pośrednictwem tego rachunku. Podejrzewam, że ci, którzy wiedzą, że na początku roku będą mieli jakieś zobowiązania wobec urzędu podatkowego, już mikrorachunek założyli. Natomiast pozostali będą zakładać go w momencie, kiedy przyjdzie termin na rozliczenie podatkowe – dodaje Marta Szpakowska.
Generator mikrorachunku podatkowego już działa i można go znaleźć na stronie internetowej: podatki.gov.pl. Numer rachunku można też sprawdzić w dowolnym urzędzie skarbowym.
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do końca 2019 roku.
Zdaniem ekonomistów mikrorachunek ma być kolejnym elementem uszczelniającym polski system skarbowy.
RMaj / opr. ToMa
Fot. pixabay.com