Jak ważna dla człowieka jest woda? Dowiadywały się tego dzieci z Lubelszczyzny w Nieliszu koło Zamościa. Właśnie tam, przy największym zbiorniku wodnym w województwie lubelskim, był obchodzony Światowy Dzień Wody.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie przygotował quizy, warsztaty plastyczne, prezentacje i wykłady dla dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Wszystko po to, by przypomnieć, że woda to dobro, które należy szanować.
– Nasze województwo jest jednym z najuboższych województw jeśli chodzi o zasobność wody pitnej i wód powierzchownych w Polsce i w całej Unii Europejskiej – mówi Jarosław Kowalczyk z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”: – Jedna setna procent wody na całym świecie, która jest zmagazynowana, nadaje się wyłącznie do picia, także jest to niewielki ułamek tej wody. Musimy o tę wodę dbać, zacząć oszczędzać i regularnie ją odzyskiwać i doprowadzać do tego, żeby tej wody było w Polsce i na Lubelszczyźnie jak najwięcej.
– Mieszkamy bardzo blisko zbiornika i bardzo często nie zdajemy sobie sprawy co tak ważnego mamy- mówi Marzena Rusztyn, nauczycielka przyrody i geografii w Szkole Podstawowej w Wierzbie (gm. Stary Zamość): – Dzieci dowiedzą się tego, że nasz zalew w Nieliszu, oprócz tego, że jest to zalew retencyjny, czyli dbający o środowisko przyrodnicze, dodatkowo jeszcze produkuje prąd.
– Z pewnością musimy zacząć racjonalnie gospodarować wodą, którą mamy w swoich zasobach – mówi Agnieszka Szymula, dyrektor RZGW w Lublinie: – Znajdujemy się dzisiaj na zbiorniku Nielisz, który ma powierzchnię powyżej 900 ha. To zbiornik, który w sytuacjach powodziowych ma zatrzymać wodę na zbiorniku w celu ochrony mieszkańców pobliskich gmin. Jeśli chodzi o problem suszy, który też jest ważnym problemem w skali całego kraju, ten zbiornik ma tę wodę zatrzymywać i ewentualnie udostępniać ją czy do ujęć wody pitnej czy do nawadniania różnych terenów zielonych.
– Dowiedziałam się jak duże znaczenie ma woda, a szczególnie ten zbiornik – mówi Melania Molas z VI klasy.
– Woda jest bardzo ważna dla ludzi, ponieważ bez niej nie byłoby świata – dodaje Jakub Olech z VI klasy.
– Mam nadzieję, że dzieci przyswoiły sobie najważniejsze rzeczy – mówi Joanna Sapuła z Zarządu Zlewni w Zamościu: – To były pogadanki, quizy, zabawy, także dzieciom się podobało i mam nadzieję, że wyniosą pożyteczną lekcję.
Według raportu opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia i UNICEF, bez dostępu do bezpiecznego źródła wody żyje około 10% populacji.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com