We Włodawie trwa 19. Festiwal Trzech Kultur, czyli cykl koncertów, warsztatów i spotkań z udziałem znanych artystów, poświęcony dawnej różnorodności wyznaniowej i etnicznej regionu.
– Staramy się przybliżać, promować, a także chronić to unikalne dziedzictwo przez wieki tworzone przez trzy religie i kultury – mówi dyrektor Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie Anita Lewczuk vel Leoniak. – W tym roku będziemy mówili o językach pogranicza. Chcemy to przybliżać w atmosferze ważnej rocznicy, czyli 100-lecia odzyskania niepodległości.
Dzisiaj w ramach festiwalu przybliżany jest język hebrajski, jutro – starocerkiewny, a w niedzielę – polski.
– Jechałam cztery godziny z Przemyśla. Jestem pierwszy raz na tym festiwalu. Poleciła mi go koleżanka. Jestem tu niedługo, bo od pół godziny, ale już jestem zafascynowana. Kultura żydowska zawsze mnie ciekawiła. Sama próbowałam sięgnąć po język hebrajski, ale to nie był dobry pomysł – mówi jedna z uczestniczek festiwalu.
Z pewnością silnie przyciągające są nazwiska artystów i zespołów, które uczestniczą w 19. edycji Festiwalu Trzech Kultur, wśród których znaleźli się między innymi Marian Opania, Joanna Trzepiecińska, Janusz Deblessem, Mietek Szcześniak, Max Klezmer Band, Projekt Volodia, Arka Noegoczy Harlem.
A dodatkowym magnesem są z pewnością także towarzyszący festiwalowi jarmark oraz świeżo „wyremontowane” synagogi i budynek pokahalny.
DoG (opr. DySzcz)
Na zdj. 19. Festiwal Trzech Kultur, Włodawa, 28.09.2018, fot. Dominik Gil