– Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem dla współczesnego świata – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (na zdj.), w czasie uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Wicepremier Gliński mówił, że Rzeczpospolita Polska w sposób właściwy i troskliwy dba o miejsca kaźni i eksterminacji pozostawione przez niemieckich oprawców na polskich ziemiach. – W ostatnich trzech latach zintensyfikowaliśmy naszą opiekę nad miejscami niemieckiego terroru. Powołaliśmy Muzeum Ziemi Piaśnickiej jako oddział Muzeum w Stutthofie, podnieśliśmy rangę muzeum w Treblince, w Łambinowicach, Gross-Rosen, kończymy budować muzeum w Sobiborze, które jest oddziałem Państwowego Muzeum na Majdanku. Otworzyliśmy muzeum Ulmów w Markowej, powołaliśmy do życia Muzeum Getta Warszawskiego – przypomniał wicepremier.
– Mam nadzieję, że wkrótce także tu – na Majdanku – będziemy dalej upamiętniali ofiary obozu filtrującego NKWD, który powstał po likwidacji KL Lublin – dodał Gliński.
– Jesteśmy pod względem pamięci i dbania o pamięć przykładem dla współczesnego świata – dodał wicepremier Gliński.
Gliński przypomniał, że muzeum na terenie byłego obozu na Majdanku rozpoczęło działalność już w listopadzie 1944 r. i jest najstarszym miejscem pamięci związanym z II wojną światową w Europie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego obozu na Majdanku, 22.07.2019, fot. Mirosław Trembecki
Według historyków przez obóz na Majdanku przeszło prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, z których życie straciło ok. 80 tysięcy. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili: Żydzi, Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie.
Wśród gości dzisiejszych obchodów znaleźli się byli więźniowie obozu, a także rodziny tych, którzy zostali tam zamordowani. Uroczystości zakończyła modlitwa duchownych żydowskich, ewangelickich, prawosławnych i katolickich.
RMaj / opr. ToMa
Fot. Mirosław Trembecki