W Lublinie zakończyły się międzynarodowe, główne uroczystości z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Uczestniczyli w nich m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Mateusz Morawiecki, a także delegacje z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Czech, Węgier oraz Gruzji.
Przez cały dzień Radio Lublin relacjonowało dla Was to wydarzenie.
ZOBACZ: Uroczyste obchody 450-lecia Unii Lubelskiej [RELACJA]
Obchody rozpoczęła msza święta, podczas której homilię wygłosił metropolita wileński arcybiskup Gintaras Grusas. Nawiązał on między innymi do wolności i pokus jej ograniczania w Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
CZYTAJ: Metropolita wileński o znaczeniu Unii Lubelskiej
ZOBACZ ZDJĘCIA: 450-lecie Unii Lubelskiej: msza święta w archikatedrze lubelskiej, Lublin, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na plac Litewski i tam złożyli kwiaty pod Pomnikiem Unii Lubelskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Unii Lubelskiej, Lublin, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski
– Unia Lubelska była przełomem w historii świata – podkreślał premier Mateusz Morawiecki. – Wyprzedziła ona Zachód o stulecia – dodał szef rządu.
CZYTAJ: Premier: Unia Lubelska była przełomem w historii świata
– Unia Lubelska spowodowała powstanie unikatowego organizmu politycznego, zbudowanego na zasadach wolności i równości – powiedział w Lublinie szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski.
CZYTAJ: Szef Gabinetu Prezydenta RP: Dziedzictwo Unii Lubelskiej to zobowiązanie dla Polski
– 450 lat temu dokonała się rzecz, która w ówczesnych czasach wydawała się niemożliwa – stwierdził marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
CZYTAJ: Jarosław Stawiarski: Unia Europejska jest emanacją Unii Lubelskiej
Po południu uroczystości przeniosły się do Centrum Spotkania Kultur. Tam odbyło się spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa oraz debata poświęcona europejskiemu znaczeniu dziedzictwa Unii Lubelskiej dla współczesnych narodów i państw. Uczestnicy debaty wypowiadali się o unii polsko-litewskiej z 1569 roku jako o wydarzeniu epokowym, będącym świadectwem mądrości, równości i wolności.
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając dyskusję, powiedział, że Unia Lubelska na wiele lat określiła porządek polityczny i ład społeczny w Europie Środkowej.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał swoje zadowolenie z faktu, że w debacie wzięło udział wielu zagranicznych gości. Dodał także, że „Lublin to historyczne miasto, ważne nie tylko dla Polaków i Litwinów, ale dla całej Europy”.
CZYTAJ: Marszałek Senatu: Unia Lubelska jest ważna dla całego regionu
Podczas uroczystości w Centrum Spotkania Kultur zaprezentowano też okolicznościowy znaczek pocztowy przedstawiający obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki. Wydano go w nakładzie 100 tysięcy sztuk.
CZYTAJ: Reprodukcja obrazu Matejki na znaczku upamiętniającym Unię Lubelską
Uroczystości zakończył koncert w Centrum Spotkania Kultur, w czasie którego nastąpiło światowe prawykonanie, specjalnie przygotowanego z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, nowego utworu Mikołaja Góreckiego „Missa” przez połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Koncert z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 30.06.2019, fot. Piotr Michalski
Natomiast miejskie obchody 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej potrwają w Lublinie do 4 lipca. To właśnie 4 lipca 1569 roku król Zygmunt August ratyfikował unię polsko-litewską. ZOBACZ PROGRAM.
MaK / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski