Od godziny 17.00 w całej Polsce rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych zostało odwołanych bądź przeniesionych na inne terminy.
Podstawą prawną do wprowadzenia żałoby narodowej jest art. 11 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. – W czasie trwania żałoby flagi na instytucjach publicznych powinny być opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Rekomendowane jest również to, żeby wszystkie wydarzenia, imprezy masowe, kulturalne, sportowe, rozrywkowe, koncerty, były w tym czasie odwoływane. Natomiast o ostatecznym kształcie, w jaki sposób pamięć danej osoby zostaje uczczona, decydują dyrektorzy poszczególnych instytucji – mówi rzecznik prasowy prezydenta miasta Lublin, Katarzyna Duma.
W Centrum Spotkania Kultur nie odbędzie się zaplanowany na dziś (18.01) koncert Lady Pank. Imprezę przeniesiono na 22 lutego. Na przełożenie spektakli z dziś na jutro zdecydowały się Teatr Muzyczny i Teatr Stary. Również lubelska filharmonia przeniosła dzisiejszy koncert na jutro. Wszystkie bilety i wejściówki zachowują ważność. Z kolei Teatr im. J. Osterwy odwołał sobotni spektakl „Bracia Grimm dla dorosłych” o 19.00. Odwołane zostało także zwiedzanie teatru, które miało się odbyć o 15.00. Przedstawienie w Teatrze im. H. Ch. Andersena zostanie poprzedzone minutą ciszy.
W Centrum Kultury w Lublinie nie wystąpią w piątek wieczorem Poławiacze Pereł Impro. Impreza została przeniesiona na 24 stycznia. Centrum Kultury zadecydowało również o odwołaniu wszystkich seansów filmowych, zaplanowanych na dziś i jutro. – Jesteśmy solidarni z Gdańskiem i prezydentem, który tworzył z nami Koalicję Miast we Wrocławiu. Chcemy, żeby Gdańsk wiedział, iż w tej sytuacji jesteśmy z nim – mówi Małgorzata Drozd-Domaciuk z Centrum Kultury z Lublina.
Niektóre imprezy sami artyści dedykują zmarłemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Tak jest z koncertem Grażyny Łobaszewskiej i zespołu Ajagore, który odbędzie się 18 stycznia o 19.00 w Radiu Lublin. Będzie on osobistym hołdem artystki dla tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza.
Uczniowie wielu szkół w Lublinie zdecydowali o przeniesieniu terminów studniówek. Tak jest na przykład w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. – Uczniowie zatańczą poloneza nie dziś, jak to było zaplanowane, a jutro. Taką decyzję podjęli rodzice uczniów klas trzecich. Sama właścicielka lokalu, w którym odbędzie się studniówka, zaplanowała przeniesienie wydarzenia na sobotę – mówi nauczyciel szkoły Jacek Wojtowski.
Wiele szkół jednak nie mogło odwołać imprez, głównie ze względów lokalowych. Dlaczego część dzisiejszych studniówek poprzedzi minuta ciszy.
– W tym wypadku trzeba też kierować się pomyśleniem: „czego chciałby zmarły prezydent”. Myślę, że jego pragnieniem byłoby, aby życie toczyło się normalnie, ale z większą odrobiną życzliwości i uśmiechu oraz chwilą zadumy. Myślę, że bardzo cieszyłby się, że tak wiele młodych osób przez chwilę w milczeniu upamiętni jego osobę. A ta odrobina życzliwości przejawia się bardzo prozaicznie – na przykład w tym, iż jeździmy bardziej kulturalnie jeździmy samochodem, mamy trochę więcej uśmiechu i spokoju – uważa ks. dr hab. Sławomir Pawłowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Trumnę ze śp. Pawłem Adamowiczem poniesie, wraz z pięcioma innymi prezydentami miast polskich, prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Kondukt złożony z samorządowców przejmie trumnę w progu Bazyliki Mariackiej. Będzie to ostatni etap konduktu, który wyruszy z Europejskiego Centrum Solidarności o godzinie 17.00.
Kondukt pogrzebowy, obok prezydenta Żuka, utworzą: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski; były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz: prezydent Sopotu Jacek Karnowski: prezydent Gliwic i prezes zarządu Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
W Bazylice Mariackiej wieczorem odbędzie się msza święta i czuwanie. Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska rozpoczną się w sobotę w południe.
Żałoba narodowa obowiązuje od dziś od godziny 17.00 do jutra (19.01) do godziny 19.00.
Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W wielu miastach, także w naszym regionie, w sobotę o godzinie 12.00 zabrzmią syreny alarmowe.
ZAlew / MaK / opr. SzyMon / ToMa
Fot. @gdansk