Zatruty bielik, uratowany w lutym pod Tomaszowem Lubelskim, został przewieziony do Ptasiego Azylu w warszawskim zoo – ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji ptaków chronionych. Bielik jest tam leczony, jednak nie wiadomo, czy będzie mógł wrócić na wolność.
– Są szanse, że ptak zostanie wyleczony, ale nie będzie to proste. Okazało się, że terapia odtruwająca spowodowała inne dolegliwości. W Ptasim Azylu są wykwalifikowani specjaliści i są tam dobre warunki dla bielika – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, Paweł Duklewski.
W Ptasim Azylu bielik przechodzi zabiegi medyczne. – Na razie staramy się ustabilizować jego stan, przeszedł zabieg endoskopii. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy wróci na wolność – poinformowała kierownik Działu Rehabilitacji Zwierząt Dzikich Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, dr n. weterynaryjnych Agnieszka Czujkowska.
PAP
Sprawę zatrutych bielików opisywało wcześniej Radio Lublin. W lutym tego roku dwa bieliki uratowali pracownicy Nadleśnictwa Tomaszów oraz zamojskiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Oba ptaki znaleziono w pobliżu wsi Przeorsk. Były w tak ciężkim stanie, że nie mogły stać o własnych siłach. Przewieziono je do zamojskiego zoo, gdzie trwała walka o ich życie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Były o włos od śmierci. Leśnicy uratowali dwa bieliki
Okazało się, że ptaki stanowiły parę. Po kilku dniach samiec odzyskał siły i został wypuszczony na wolność w okolicach Tomaszowa Lubelkiego. Samica była w gorszym stanie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Leśnicy uratowali zatrute bieliki. Jeden z ptaków już na wolności
W pobliżu znalezionych bielików leżała padlina, prawdopodobnie psa. W ocenie leśników pies zatruł się trucizną, którą rolnicy wykładają na lisy, dobierające się do kurników. Z kolei padliną psa zatruły się bieliki. Trucie zwierzyny jest nielegalne, leśnicy zawiadomili więc policję, która ustala okoliczności zatrucia ptaków i szuka sprawców.
W niedalekim nadleśnictwie Narol na Podkarpaciu znaleziono w tym roku już cztery bieliki, które padły z powodu zatrucia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nadleśnictwa Narol: cztery martwe bieliki
Bielik zwyczajny jest największym europejskim ptakiem szponiastym. Jego pożywienie stanowią głównie ryby. W naszym kraju jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ich liczbę w Polsce szacuje się na około 1,5 tysiąca osobników, co czyni ich populację jedną z najliczniejszych w Europie.
W Nadleśnictwie Tomaszów są trzy ostoje bielików – chronione strefy, w których ptaki te mają swoje gniazda i wychowują młode. W całym województwie lubelskim takich stref jest 40, w każdej jest, co najmniej jedna para bielików.
AlF / opr. ToMa
Fot. archiwum / nadesłane