W Janowie Podlaskim trwają obchody dwusetlecia diecezji siedleckiej. Połączone są z obradami 379. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Miejsce spotkania biskupów z całej Polski nie jest przypadkowe. To właśnie Janów Podlaski był pierwszą stolicą diecezji siedleckiej.
Decyzje na najbliższe lata
Jedną z najważniejszych decyzji podczas zebrania plenarnego jest przyjęcie nowego programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. – Księżą biskupi podjęli decyzję, że te lata będą poświęcone Eucharystii, czyli pogłębieniem wiary w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie przez modlitwę, adorację i wspólne świętowanie – mówi ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. – Jest to związane ze świętowaniem niedzieli.
Inne ważne tematy podejmowane na zebraniu plenarnym to przygotowanie do synodu o młodzieży, który odbędzie się jesienią w Watykanie. Bardzo ważną poruszaną kwestią jest ochrona danych osobowych w Kościele. – Chodzi o to, by dane wiernych chronić jak najlepiej, ponieważ jest to szacunek dla drugiego człowieka.
200-lecie diecezji siedleckiej
Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej to okazja, by przypomnieć jej piękną historię. – Modlitwa, praca, cierpienie i męczeństwo – tak w skrócie przedstawiają się dzieje diecezji – przyznaje ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Ad Gentes, autor publikacji o diecezji siedleckiej. – Mamy kult Maryjny, naszą tożsamość kształtują męczennicy podlascy. Jest to ziemia naznaczona obecnością Unitów. Diecezja zapłaciła ogromną cenę za swój patriotyzm, poparcie powstania styczniowego i listopadowego – parafie zamykano, księży wywożono na Sybir lub karano. Mamy piękna kartę II wojny światowej, niedaleka Treblinka i Sobibór. Wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich ratowało Żydów.
W ramach obchodów 200-lecia diecezji kolegiata janowska zostanie podniesiona do godności bazyliki mniejszej. W sposób szczególny podkreśli to związek tego kościoła ze stolicą apostolską. – Tytuł ten nadaje Ojciec Święty – zaznacza bp Kazimierz Górda, ordynariusz diecezji siedleckiej. – Myślę, że ten nasz kościół w Janowie Podlaskim na to zasługuje. To miejsce, w którym jedność z papieżem była ciągle podkreślana.
Podniesienie kolegiaty do godności bazyliki odbędzie się podczas mszy świętej, która dziś odbywa się w janowskiej kolegiacie. Mszy przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.
Przypomnijmy, diecezja siedlecka powstała w 1818 roku jako Diecezja Janowska czyli Podlaska, z siedzibą w Janowie Podlaskim. Z woli cara w 1867 roku została rozwiązana. Diecezję przywrócono w 1918 roku. W 1925 roku jej siedzibę przeniesiono do Siedlec, wówczas diecezja przyjęła nazwę diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej. Obecny kształt i nazwa – Diecezja Siedlecka – obowiązuje od 1992 roku, po ostatnim podziale administracyjnym Kościoła w Polsce.
MaT
379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim, 07.06.2018, fot. www.episkopat.pl