Rozkochać dzieci w dźwięku – to główny cel i największe wyzwanie półkolonii, które rozpoczęły się w Polskim Radiu Lublin. Uczestnicy zajęć stworzą słuchowisko o fabryce samolotów działającej przy ul. Fabrycznej w Lublinie w pierwszej połowie XX wieku.
Dziś (13.01.2020) dzieci wzięły udział w zajęciach z historykiem, a także w warsztatach dykcyjnych, które poprowadziła dziennikarka Radia Lublin Magdalena Lipiec-Jaremek.
– Chcemy, by uczestnicy zakochali się w radiu, które będziemy im przybliżać – podkreśla Agata Koss-Dybała, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radia Lublin. – Najważniejsze jest tu piękne i wyraźne mówienie.
Kiedy dzieci słuchają radia? – W samochodzie. Gdy jedziemy do szkoły z rodzicami – mówią uczestnicy półkolonii. – Najfajniejsza jest muzyka. Częściej jednak oglądamy i słuchamy w Internecie.
– Najtrudniejsze w pracy z młodzieżą jest to, by nakierować ją na dźwięk – tłumaczy Agata Koss-Dybała. – Przekonujemy, że słuchanie jest niezwykle istotne. Najbardziej magicznym gatunkiem radiowym jest słuchowisko. Pomyślałam sobie, że w tym roku warto przypomnieć dzieciom, ale i dorosłym, że w Lublinie była fabryka samolotów. Sen o lataniu towarzyszy każdemu z nas. W związku z tym właśnie taki jest tytuł tego słuchowiska.
– To bardzo ciekawy temat – przyznają zgodnie uczestnicy półkolonii.
– Wspólnie znajdziemy odpowiedź na pytanie: skąd się biorą samoloty? – zapowiada Krzysztof Styczyński, historyk w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie, który uczy tam także wiedzy o społeczeństwie.
– Poprzez zajęcia pokazujemy, że radio może być atrakcyjne także dla bardzo młodych ludzi – podsumowuje Agata Koss-Dybała.
Słuchowisko, które nagrają uczestnicy warsztatów, będzie do odsłuchania na naszej stronie internetowej w najbliższy piątek (17.01.2020).
Projekt „Zima w Radiu Lublin” jest organizowany przy finansowym wsparciu miasta Lublin.
ZAlew / opr. MatA
Fot. Michał Kostecki