Zmarł profesor Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku. Miał 93 lata. Był autorem i inicjatorem pionierskich prac z dziejów polskiego i europejskiego chrześcijaństwa oraz odnowicielem idei Europy Środkowo-Wschodniej.
– Zmarł wielki uczony, mąż stanu i żołnierz – tak o prof. Jerzym Kłoczowskim mówi wychowanek, a potem jego następca w Instytucie Geografii Historycznej Kościoła w Polsce, prof. Henryk Gapski. – Z perspektywy lubelskiej to człowiek, który przez kilkadziesiąt lat niósł uniwersytet. Dzięki Kłoczowskiemu o uniwersytecie i Lublinie było głośno na świecie. Był znakomitym historykiem. Przez jego kontakty historyczne wiedza o Polsce funkcjonowała. Miał wielki dar przekazu i jednania ludzi wokół siebie.
Profesora Jerzego Kłoczowskiego wspomina były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Andrzej Szostek: – Gdybym miał znaleźć jakieś słowo w szczególny sposób go oddające, to powiedziałbym, że był to wielki humanista. Nie tylko dlatego, że był historykiem, ale humanistą przez swoją umysłowość, otwartość na sprawy ludzkie, mądrość życiową.
Przez kilkadziesiąt lat prof. Kłoczowski był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Kierował Katedrą Historii Średniowiecznej i Katedrą Historii Kultury Polskiej oraz Instytutem Geografii Historycznej Kościoła w Polsce. Był też dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Należał do założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i był członkiem rady Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.
W latach 1989-1990 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Lubelszczyzny. Był też senatorem I kadencji. Założył i przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. Stworzył i kierował Instytutem Europy Środkowo-Wschodniej.
Profesor Kłoczowski brał udział w Powstaniu Warszawskim. O śmierci profesora poinformował na swojej stronie internetowej Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.
Uroczysta msza święta pogrzebowa nad urną z prochami zmarłego zostanie odprawiona w archikatedrze lubelskiej we wtorek (12 grudnia) o godzinie 12.00. Dzień później odbędzie się msza święta w Warszawie, w kościele oo. Dominikanów. Natomiast w czwartek (14 grudnia) o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe i złożenie prochów zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze.
MaK / PaSe
Fot. archiwum