280 zajęcy trafi w tym roku do 7 wolier adaptacyjnych na przezimowanie. Na wiosnę zostaną wypuszczone do naturalnych siedlisk. To część programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim, realizowanego od 6 lat przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Dziś zające zostały wpuszczone do 3 wolier na terenie powiatów lubartowskiego i ryckiego.
– Celem programu jest utrzymanie ekosystemów leśnych i polnych – mówi zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Katarzyna Kremeś. Po analizach okazało się, że populacje podstawowych gatunków zwierzyny drobnej, takie jak zające czy kuropatwy, zmniejszyły się diametralnie. – Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne – rozwój drapieżnictwa (zwiększyła się populacja listów), wałęsające się psy i koty, czy intensyfikacja rolnictwa – mówi główny specjalista ds. łowiectwa i ochrony zwierząt w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, Tomasz Mizura.
Zające pochodzą z hodowli klatkowych, by zaaklimatyzować je do naturalnego środowiska zostały wybudowane woliery adaptacyjne – około 1 hektara każda. Przez okres zimy zwierzęta będą aklimatyzowały się do życia w naturalnym środowisku. Opiekować się nimi będą myśliwi z Koła Łowieckiego nr 155 „Sokół” w Stawach.
Akcja przynosi efekty. W kołach łowieckich, które od początku realizacji programu biorą w nim udział, populacja zajęcy zwiększyła się nawet o 10 osobników na 100 hektarów.
MMaks / ŁuG / opr. SzyMon