Ponad 18 000 maturzystów rozpoczęło dziś (04.05) zmagania z egzaminem dojrzałości. Na początek – język polski na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jak maturzyści oceniają swój pierwszy egzamin dojrzałości?
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.
Rozprawka na temat „Praca – pasja czy obowiązek?” na podstawie fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego i analiza wiersza „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego – takie tematy do wyboru były na maturze z polskiego na poziomie podstawowym.
Na rozwiązanie zadań i napisanie wypracowania maturzyści piszący egzamin na poziomie podstawowym mieli 170 minut. Za rozwiązanie maksymalnie mogą otrzymać 70 punktów, w tym najwięcej – 50 punktów, za napisanie rozprawki lub analizę wiersza. Aby zdać ten egzamin, muszą uzyskać minimum 30% punktów możliwych do zdobycia.
– Moim zdaniem matura w tym roku była łatwa i przyjazna dla maturzystów. Nie trzeba było posiadać wielkiego zasobu wiedzy, a dokładnie przeczytać teksty – powiedział Radiu Lublin maturzysta z Lublina.
– Okazało się, że było tak, jak myślałam. Temat wypracowania był bardzo ogólny. Można było dużo o nim napisać, podać wiele przykładów – podkreśla maturzystka.
– W mojej ocenie ten arkusz jest nieco trudniejszy, niż te w latach ubiegłych – mówi nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie Joanna Paszkowska. – Do tej pory do interpretacji dawane były teksty, które były uczniom znane. Dzisiaj był fragment książki autorstwa Antoine de Saint-Exupéry pod tytułem „Ziemia, planeta ludzi”. Tekst uczniom średnio znany, żeby nie powiedzieć, że większości dosyć mało. Natomiast sam temat nie był trudny. Przede wszystkim to literatura pozytywistyczna. Moje skojarzenie jest takie, że na pewno uczniowie odwołali się do „Lalki” Bolesława Prusa. Tutaj praca jest pokazana w różny sposób. Jednocześnie jako pasja i jako obowiązek. Drugim takim sztandarowym tekstem są „Ludzie Bezdomni” Stefana Żeromskiego, do którego myślę, że uczniowie też się odnieśli.
Jak wygląda matura „od kuchni”? Kiedy arkusze dotarły do szkół?
– Zgodnie z procedurami musiałem być o godzinie 5.00 w szkole. Kurier przywiózł je około 6.30 – mówi dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, Stanisław Stoń. – Do matury z języka polskiego w naszej szkole przystąpiło 216 uczniów. W naszej placówce odbywa się także matura międzynarodowa, do której przystąpiło 28 maturzystów. Pierwszy dzień egzaminów zawsze jest najtrudniejszy, ponieważ absolwent spotyka się z nowym arkuszem, a na cały przebieg matur dostaje specjalne kody. Co nowe i ważne, to stwarza nowe, silne emocje.
– Pisaliśmy egzamin gimnazjalny. Jest to podobne doświadczenie. Nie ma już tak wielkiego stresu. Wiemy, jak działa ten mechanizm, jak kodować prace i przenosić odpowiedzi na kartę rozwiązań. Nie jest to zaskoczenie – zaznacza maturzysta z województwa lubelskiego.
Już jutro (05.05) egzamin z matematyki. Każdy zdający przystępuje do egzaminu z pięciu przedmiotów. Trzech pisemnych obowiązkowo na poziomie podstawowym musi podejść do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch ustnych, czyli z języka polskiego i tego samego języka obcego, do którego zdający przystąpił w części pisemnej.
Osoby, które ukończyły szkołę w 2017 roku, muszą obowiązkowo przystąpić też do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
– Najchętniej wybierany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym to język angielski, geografia, a na trzecim miejscu plasuje się matematyka, której podobno wszyscy nie lubią – podkreśla Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie na teren województwa lubelskiego. – Później mamy biologię, język polski, chemię, wiedzę o społeczeństwie, fizykę i historię.
Język angielski co roku zdaje ponad 90% maturzystów. W Polsce drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki, na trzecim miejscu znajduje się rosyjski. W województwie lubelskim kolejność jest odwrotna. W tym roku do matury z rosyjskiego podchodzi ponad 1000 osób, a niemiecki napisze około 600.
Pierwszy egzamin z języka obcego odbędzie się w poniedziałek (08.05). Będzie to angielski na poziomie podstawowym (o godzinie 9.00) i rozszerzonym (o godzinie 14.00).
Egzaminy maturalne zakończą się 26 maja. Maturzyści otrzymają wyniki 30 czerwca.
KosI / PAP / opr. PaW
Fot. archiwum
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Egzamin z języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym
im. Zbigniewa Herberta w Lublinie