Katolicki Uniwersytet Lubelski wdraża kolejne rozwiązania, które ułatwią osobom niepełnosprawnym naukę. W tym celu uczelnia rozszerzyła współprace z PFRON.
Obecnie uniwersytet dysponuje samochodem do przewozu osób niepełnosprawnych, salami dydaktycznymi wyposażonymi w odpowiedni sprzęt. Teraz pracownicy KUL zostaną przeszkoleni w zakresie wiedzy na temat niepełnosprawności.
– Wszystko po to, aby niepełnosprawni czuli się u nas jak zdrowi studenci. Osiągnięcie tego celu, to nasze marzenie – podkreśla dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL, profesor Bogusław Marek. – Nie chcemy mieć na KUL-u w ogóle studentów niepełnosprawnych. Bardzo chętnie widzimy osoby z niepełnosprawnościami, ale robimy wszystko, żeby były one pełnosprawnymi studentami.
– Dostęp do edukacji jest wyjątkowo istotny dla osób niepełnosprawnych – mówi dyrektor oddziału lubelskiego PFRON Jerzy Dębski. – Statystyki pokazują, że osoby takie, posiadając wyższe wykształcenie, znajdują szybciej pracę. A to jest bardzo ważne w procesie rehabilitacji niepełnosprawnych. Praca powoduje, że czują się one wartościowe i samodzielnie, a także mogą się urzeczywistniać w życiu społecznym.
KUL planuje utworzyć studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych.
ZAlew
Fot. archiwum