Tegoroczny koniec wakacji będzie o tyle szczególny, że otwiera nowy rozdział w szkolnictwie. Pierwszy dzwonek w szkołach zabrzmi już za kilka dni – 4 września. Uczniowie rozpoczną naukę w szkołach 8-klasowych, zaczną też funkcjonować szkoły branżowe. Czy lubelskie szkoły są w pełni gotowe na wprowadzenie w życie reformy edukacji?
– Nasze szkoły podstawowe, które powstaną z przekształcenia gimnazjów, przygotowały odpowiednie sale do nauki dzieci najmłodszych, jak również przygotowane zostały świetlice i doposażone stołówki szkolne. Otrzymaliśmy na ten cel częściowo środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w wysokości ponad 1 miliona złotych, ale również 580 tysięcy złotych zaangażował Wydział Remontów i Inwestycji po to, by dobrze przygotować szkoły – powiedziała na antenie Radia Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka (na zdj.) – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin.
Niemal we wszystkich szkołach są już dostępne darmowe podręczniki i materiały edukacyjne. Rodzice będą zobligowani kupić książki do zajęć nieobowiązkowych jak: etyka, religia i drugi język obcy. – Nowa podstawa programowa realizowana będzie w klasie I, IV i VII szkoły podstawowej. Naszym zadaniem z punktu widzenia miasta było zapewnienie jedynie środków na zakup podręczników (…) więc w stosownym czasie wystąpiliśmy do wojewody lubelskiego i na ten cel została przekazana do szkół kwota ponad 4 miliony 300 tysięcy złotych – powiedziała Ewa Dumkiewicz-Sprawka.
Z nową podstawą programową łączy się także przywrócenie szkół branżowych, czyli dawnych zawodówek. – W Lublinie przekształciliśmy wszystkie dotychczas funkcjonujące zasadnicze szkoły zawodowe w szkoły branżowe po to, by stworzyć jak największą ofertę dla młodzieży. Jednakże chcę powiedzieć, że w tym roku liczba uczniów, która dotychczas uczyła się w szkołach zasadniczych i będzie się teraz uczyła w szkołach branżowych – nie uległa zmianie. Niewielka grupa uczniów wybiera ten typ szkoły. W Lublinie te szkoły wybrało ponad 250 uczniów. Klasy pierwsze branżowej szkoły będą funkcjonowały między innymi w Zespole Szkół Samochodowych, w Zespole Szkół Budowlanych i w Zespole Szkół Budownictwa i Geodezji. W kolejnych latach szkolnych trzeba będzie bardziej promować ten typ szkolnictwa zawodowego, ale myślę że jest to nie tylko nasze zadanie, ale również Ministra Edukacji Narodowej, kuratora oraz większa współpraca z pracodawcami – stwierdziła rozmówczyni Wojciecha Brakowieckiego, która była gościem porannego programu Radia Lublin „Między dniem a dniem”.
Ministerstwo Edukacji Naukowej zapowiada, że w ciągu 2 lat w oświacie przybędzie ponad 10 tysięcy etatów dla nauczycieli. Podczas specjalnego briefingu w Katowicach, który odbył się 25.08 pod hasłem: „Dobra Szkoła. Start!”, minister Anna Zalewska zapewniła, że w wyniku reformy nauczyciele nie stracą miejsc pracy.
WB / IAR / opr. SzyMon
Fot. Weronika Pawlak