Starosta i wicestarosta powiatu hrubieszowskiego usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące uzyskania 4 mln zł dotacji na budowę powiatowej drogi Adelina-Mircze-Kryłów. Wiele wskazuje na to, że może mieć miejsce sytuacja bezprecedensowa, bo starosta i wicestarosta mogą zostać zawieszeni w swoich obowiązkach.
Zdaniem prokuratury unijne wsparcie samorząd otrzymał na podstawie sfałszowanych dokumentów.
Sytuacja może wpłynąć na funkcjonowanie starostwa. Prokurator zastosował bowiem jako środek zapobiegawczy zawieszenie starosty i wicestarosty w czynnościach służbowych. Na razie jednak postanowienie jest nieprawomocne i obaj mogą odwołać się do sądu.
– Postanowienie to uprawomocnia się po upływie tygodnia. Może zostać ono jednak zostać zaskarżone przez podejrzanych. Jeżeli takie zażalenia nie wpłyną, od 11 grudnia zostaną oni zawieszeni w czynnościach służbowych – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, prokurator Bartosz Wójcik. – Jeśli podejrzani złożą zażalenia, ich rozpoznaniem zajmie się sąd. Jeżeli uchyli on postanowienie prokuratury, środki zapobiegawcze przestają istnieć i nie mamy tutaj żadnego ruchu. Procedura jest trochę czasochłonna – przyznaje Wójcik.
– Zrobiłem dla mieszkańców drogę, z czego jestem zadowolony. Pieniądze nie zostały zmarnowane i nic nie zostało sfałszowane. Nie czuje się w ogóle winny. Odwołuje się do sądu i zobaczymy, co będzie dalej. Chcę uczciwego potraktowania mnie jako obywatela – odpowiada starosta hrubieszowski. – Dzwoniłem do swojego radcy prawnego. Powiedział mi, że to jest ewenement w skali kraju. Nie wie, co dalej robić, bo został zawieszony starosta i wicestarosta.
W sytuację w powiecie hrubieszowskim nie będzie ingerował, przynajmniej na razie, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Służby prawne wojewody na bieżąco będą monitorować sprawę, choć na tym etapie nie ma podstaw do jakichkolwiek działań nadzorczych – mówi rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Radosław Brzózka.- Aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost sytuacji zawieszenia starosty i wicestarosty, niemniej spowoduje ona zapewne, że zarząd powiatu nie będzie działał. Może to doprowadzić do perturbacji w realizacji zadań publicznych przez powiat. Ale organem, który w pierwszej kolejności powinien podjąć działania zapobiegające tego rodzaju konsekwencjom, jest rada powiatu.
Brzózka dodaje, że, w przypadku bezczynności rady i niekorzystnego obrotu spraw w powiecie. wojewoda będzie zastanawiał się nad środkami nadzorczymi.
W sprawie zostali oskarżeni również były dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie Zbigniew W. i inspektor nadzoru inwestorskiego Tadeusz K. Według prokuratury, tuż przed spodziewanym wygaśnięciem pozwolenia na budowę drogi, mieli oni dokonać nieprawdziwych wpisów w dzienniku budowy, przedłużających ważność pozwolenia. Do fałszowania dziennika, zdaniem śledczych, mieli ich namawiać właśnie starosta i wicestarosta.
AlF / PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum
CZYTAJ TAKŻE: Prokuratorskie zarzuty dla samorządowców i urzędników w Hrubieszowie