Piec z potencjałem stoi bezużyteczny

lug 2

Kosztował 4 miliony złotych, niestety od ponad dwóch lat stoi niewykorzystywany w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Chodzi o specjalistyczny piec, w którym można wytwarzać między innymi implanty kości. 

O temacie w Radiu Lublin mówiliśmy już rok temu. Wtedy firma Humanprototype zapowiadała wykorzystywanie urządzenia do wytwarzania specjalistycznych produktów. Do dziś jednak żaden nie powstał. 

Czytaj też: Puławy: Instrukcja obsługi nowoczesnego pieca w końcu jest znana

– Nie przedłużyliśmy współpracy z tą firmą – tłumaczy prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego Tomasz Szymajda. – Umowa funkcjonowała do końca ubiegłego roku, więc poprosiliśmy o przedstawienie realnego biznes planu i pomysłu na to urządzenie. Po kilku spotkaniach doszliśmy do wniosku, że będziemy szukali nowego podmiotu, który byłby w stanie zarządzać i wykorzystać to urządzenie. Staraliśmy się z naszej strony dopełnić wszelkich obowiązków i daliśmy szansę.

– Piec działa od października 2016 roku – zaznacza Robert Domański, kierownik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Puławy. – Podmiot wynajmujący piec nie prowadził na nim produkcji. Prawdopodobnie dzierżawiący piec miał biznesplan i być może okazał się on nietrafiony. Szereg osób zostało przeszkolonych w zakresie wypiekania proszków metali. Szkoda, że kadra inżynierska zdobywająca doświadczenie prawdopodobnie „odpłynie” z Puław. Założeniem było, że w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym mają funkcjonować podmioty o dużym potencjale innowacyjnym. Ten piec daje szansę, że innowacja może się rozwijać, a element ten może być wykorzystany w praktycznie każdej dziedzinie gospodarki.

– Piec ten jest jednym z najbardziej innowacyjnych urządzeń wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu – przyznaje Piotr Górecki z działu marketingu PPNT. – W Stanach Zjednoczonych znajduje zastosowanie m.in. w NASA, lotnictwie, wojsku, przemyśle motoryzacyjnym, jubilerskim czy produkcji maszyn transportowych i medycynie. W każdej dziedzinie, gdzie stosowano zwykłą obróbkę metali teraz można przejść na technologię wtrysku proszków metali, która w dużym stopniu zwiększa wydajność produkcji. Instalacja jest skomplikowana, jednak w przypadku obsługi pieca można liczyć na doradztwo amerykańskich specjalistów, którzy przyjeżdżali tutaj, aby prowadzić jego kalibrację.

– Na dzień dzisiejszy wiem, że podmioty zlokalizowane w parku są zainteresowane i wyraziły chęć, aby wspólnie lub samodzielnie, zarządzać urządzeniem i wykorzystać jego potencjał. Warto pamiętać, że jest to bardzo skomplikowane urządzenie – oznacza to, że nie każdy może je dostać. Będziemy prowadzić rozmowy i sprawdzać, czy podmioty mają potencjał i możliwości wykorzystania tego sprzętu – mówi Szymajda.

Prezes firmy Humanprototype Leszek Olbrzymek twierdzi jednak, że piec byłby wykorzystywany w ciągu najbliższych kilku miesięcy, gdyby Puławski Park Naukowo-Technologiczny przedłużył z nim współpracę. 

ŁuG

Fot. archiwum

Exit mobile version