W ostatnim czasie doszło do dwóch wypadków drogowych, które łączy niepokojące zjawisko – kierowcy prawdopodobnie zasnęli za kierownicą.
– Do pierwszego z wypadków doszło w niedzielę (15.04), ok. godz. 6.00. Busem marki Peugeot od strony Krasnegostawu w kierunku Lublina jechali obywatele Ukrainy. W Kolonii Siedliszczki kierujący nagle zjechał z drogi wjeżdżając na łąkę. Tam z impetem uderzył w drzewo. W wyniku wypadku wstępnie 6 osób zostało zabranych do różnych szpitali – mówi podkom. Anna Kamola z KWP w Lublinie. – Do kolejnego wypadku doszło w poniedziałek ok. godz. 5.30. W tej samej miejscowości kierujący jeepem obywatel Ukrainy zjechał z drogi. Samochód dachował, 5 osób trafiło do szpitala. Po kilku godzinach zmarła pasażerka auta, 37-letnia Ukrainka.
Jaki są przyczyny zaśnięć za kierownicą?
– Wszystkie badania przeprowadzane na kierujących pojazdami wykazują, że osoba przemęczona, zbyt długo prowadząca pojazd, jej czas reakcji jest tak samo zły, jak osoby, która prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu – przyznaje Paweł Gruszka, naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. – Osoby, które długo prowadzące pojazd są traktowane w formie chwalenia, a nie reakcji negatywnej. Badania wykazują, że każdy kierowca powinien odbyć półgodzinną przerwę co 2,5 godziny jazdy. W przypadku kierowców zawodowych mamy twarde przepisy. Rocznie inspektorzy ITD. wykonują ok. 12 tysięcy kontroli, a czego ok. 10 tysięcy dotyczy kontroli czasu pracy. Naruszeń jest stosunkowo dużo. Na przestrzeni lat świadomość kierowców zdecydowanie wzrosła, wiec naruszeń z każdym rokiem jest mniej.
Na co zwracać uwagę, by spać spokojnie?
– Kierowcy zawodowi, mimo ograniczających przepisów, często śpią za mało – zauważa Piotr Paprzycki, zakład badań czynnościowych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie. – 7,5 – 8 godzin snu byłoby ilością odpowiednią, tylko tę ilość wyznaczono kilka lat temu. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiło takie skrócenie czasu snu, że osiągnięcie tej normy jest prawie niemożliwe. Wynika to przede wszystkim ze stosowania urządzeń technicznych, emitujących niebieskie światło, późno w nocy. Najważniejszą zasadą jest, że łóżko służy do spania. Czytanie, oglądanie telewizji, praca z komputerem nie jest do tego miejscem. Jeśli łóżko nie będzie kojarzyło się ze snem, to będzie on krótki i złej jakości. Obecnie popularną patologią jest bezdech senny – nią się obarcza zasypianie za kierownicą. Ona wiąże się u ludzi z nieprawidłowym oddychaniem ludzi śpiących. Prawie połowa mężczyzn po 40. ma jakieś zaburzenia. Bezdech w kontekście prowadzenia samochodu jest patologią figurującą jako choroba uniemożliwiająca prowadzenie pojazdów według przepisów prawa. Objawem bezdechu jest wzmożona senność w ciągu dnia.
Pamiętajmy o wypoczynku w czasie podróży- apeluje policja. Warto pomyśleć o zmienniku za kierownicą.
LilKa
Fot. KWP Lublin