Uroczystości przy symbolicznej Mogile Katyńskiej zakończyły lubelskie obchody rocznicy zbrodni sprzed 78 lat. W spotkaniu, które odbyło się na cmentarzu przy ulicy Białej, wzięli udział przedstawiciele: Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, urzędu miasta oraz młodzież z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego, która opiekuje się pomnikiem.
– Jak podkreślała prezes Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Lublinie, Danuta Malon – pamięć o zbrodni katyńskiej jest fundamentalna dla przyszłych pokoleń. NKWD zamordowało 22 tysiące polskich oficerów i policjantów. To byli ludzie, którzy budowali II Rzeczpospolitą, osoby mądre, wykształcone, elita intelektualna naszego kraju. Ich brak bardzo odczuwaliśmy i w okresie Polski Ludowej, i obecnie, bo oni na pewno wnieśliby duży wkład w rozbudowę naszej ojczyzny. Musimy o nich pamiętać.
– Na nasze spotkania przychodzi coraz więcej młodzieży. Szkoły są teraz bardzo otwarte na te bardzo bolesne dla nas wspomnienia. Mój tata zginął w Katyniu. Miałam w ubiegłym roku prelekcję dla starszych klas gimnazjum i uczniów liceum. Opowiadałam wszystko, co przeżyłam, swoimi słowami. Na sali była taka cisza, że nikt się nie odezwał. Nauczyciele mówili potem, iż jeszcze takiej ciszy nie widzieli. Młodzież się tymi sprawami interesuje, tylko trzeba im o tym powiedzieć – opowiadają członkinie Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.
– Opiekowanie się Mogiłą Katyńską to konkretna lekcja historii. Młodzież ma konkretne zadania do wykonania. I przy nawet tak prozaicznych rzeczach jak sprzątanie pomnika, rozmawiamy o historycznych wydarzeniach – stwierdza Jerzy Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego. – Przewracanie kart w książkach, to tylko przyswajanie wiedzy faktograficznej. A dotknięcie człowieka, który przeżył konkretne sytuacje, sprawia, że młodzi ludzie czują.
– Młodzież jest gwarantem, że ta sprawa będzie dalej krzewiona; że pamięć o naszych bohaterach, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze, Bykowni, będzie żywa – dodaje Danuta Malon.
Symboliczna Mogiła Katyńska na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie, upamiętnia blisko 300 ofiar zbrodni katyńskiej, związanych osobiście lub rodzinnie z Lublinem.
SuPer / opr. ToMa
CZYTAJ TAKŻE:
Lublin pamięta o zbrodni katyńskiej
„Cały czas musimy szukać prawdy w sprawie Katynia”. Lubelskie pamięta o zbrodni
Na zdj. Lubelskie obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, 16.04.2018, fot. Mirosław Trembecki