Rykowiska w lesie czas, czyli czas króla lasu – jelenia szlachetnego. Jeleń szlachetny ma swoje gody. Jeleń szlachetny (Cervus elaphus) jest zwierzęciem stadnym. Przez większość roku bytuje podzielony na dwie grupy – żeńską i męską. Samce, które dotychczas żyły skrycie w gąszczu ostępów leśnych, wychodzą odważnie na śródleśne łąki, czy też na sąsiadujące z lasem pola w poszukiwaniu partnerek. Powietrze przepełnione jest piżmowym zapachem jeleniego potu. Wystarczy jedna łania, aby samce zapomnieli o otaczającym świecie. Byki podążają za łaniami w rui, aby zabiegać o ich względy, a później za wszelką cenę bronić swych chmar.
W jesienne misterium w lesie i jego okolicach rozbrzmiewają koncerty byków. Przebieg rykowiska może wyglądać różnie. Często bywa jednak tak, że rankiem, gdy ukazują się pierwsze promienie słońca, panującą ciszę przerywa przyprawiający o dreszcze ryk jelenia. Tym pierwszym głosem byk zwany organistą rozpoczyna rykowisko. Zaraz po nim z różnych stron odpowiadają mu inne byki chcące stanąć z nim w konkury o przejęcie chmary.
To piękne misterium rykowiska możemy podziwiać na przełomie lata i jesieni – dzięki radiowym nagraniom postaramy się „pokazać” słuchaczom piękno tego leśnego czasu.
Do zobaczenia w lesie, do usłyszenia na antenie mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.
Audycja powstała przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie w ramach kampanii promocyjnej „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.
Fot. pixabay.com