Ponad 2,5 mld złotych przeznaczanych jest corocznie w województwie lubelskim na realizację polityki społecznej. Dziś (15.10) w Łukowie podsumowano najważniejsze programy społeczne, jakie wprowadzono w ciągu 3 ostatnich lat.
– Mamy mnóstwo programów, które są ważne dla społeczeństwa, ale przede wszystkim dla takich województw jak lubelskie – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. – Przypomnę, że według Eurostatu jesteśmy najbiedniejsi w Polsce. Jesteśmy także województwem, które się najszybciej wyludnia. W województwie lubelskim ciągle wskaźnik urodzeń jest mniejszy, niż w pozostałej części kraju. Mamy coraz więcej seniorów, samotnych osób – dodaje.
– Spośród wszystkich społecznych programów największym zainteresowaniem cieszy się program „Rodzina 500 Plus” – mówi naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łuków, Szczepan Kojtych. – Jest to program, który pod względem kwotowym obejmuje największy krąg osób. Są to świadczenia znaczące dla każdej rodziny, która korzysta z tego programu. Program „Dobry Start” jest taką wisienką na torcie. Uzupełnieniem tego, co już rodziny dostają – dodaje.
– Jest połowa października 2018 roku, a z programu „Rodzina 500 Plus” na terenie województwa lubelskiego zostało przekazanych już bez mała 4 miliardy złotych – mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. – Widać, że te pieniądze pracują i pomagają osobom, do których były skierowane – dodaje.
Na realizację programu „Maluch Plus” i związany z nim rozwój miejsc opieki dla dzieci do 3 lat, rząd w tym roku przeznaczył już 15 milionów złotych. – To rodzice decydują czy chcą sami zajmować się dzieckiem, czy chcą zostawić je na kilka godzin w żłobku. Gmin, w których nie ma żłobków, jest ciągle bardzo dużo – podkreśla Michałkiewicz. – Nie zmienia to faktu, że takie powstają też w województwie lubelskim. W stosunku do 2015 roku postęp jest wyraźny, natomiast stosujemy preferencje. Tam, gdzie nie ma żłobka i opieki nad dziećmi zorganizowanej, tam wnioski napływające z samorządów są traktowane jako priorytetowe – dodaje.
Na program „Senior Plus” do września 2018 roku przeznaczono ponad 2,5 miliona złotych. Dzięki temu wsparciu utworzono 24 domy i kluby seniora. W 2015 roku tych placówek utworzono zaledwie 5. Na program „Dobry Start” wydano 78 milionów złotych. Z tej pomocy skorzystało ponad 257 tysięcy uczniów.
MaT
Fot. pixabay.com