– Pod koniec bieżącego roku z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 2,6 miliona Polaków – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Narzędzie potwierdza tożsamość obywatela w kontaktach z administracją publiczną przez Internet i działa jak tradycyjny podpis.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski zwrócił uwagę na dynamiczny przyrost użytkowników Profilu Zaufanego. Od 2015 roku założyło go przeszło 2 miliony osób. Z jego pomocą można między innymi: zgłosić narodziny dziecka, wyrobić nowy dowód osobisty lub zgłosić utratę obecnego, a kierowcy mogą sprawdzić ilość punktów karnych.
Marek Zagórski dodał, że największym zainteresowaniem Profil Zaufany cieszył się w tym roku przy składaniu wniosków o udział w programach 500 Plus i Dobry Start. – W tym ostatnim programie ponad połowa wniosków została złożona w ten właśnie sposób – informuje minister.
Marek Zagórski zapowiedział, że Profil Zaufany będzie w przyszłym roku poprawiany pod względem funkcjonalności. Ponadto ministerstwo planuje podpiąć jak najwięcej usług administracji do uruchomionego w tym miesiącu „panelu użytkownika” na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Do serwisu można się zalogować przy użyciu Profilu Zaufanego.
– To nic innego jak jedno konto i jeden adres, w którym znajdziemy wszystkie informacje oraz usługi. Jedno logowanie powoduje, że będziemy mogli korzystać nie tylko portalu gov.pl, ale i z platformy ZUS, Internetowego Kontra Pacjenta czy portalu Emp@tia, związanego z usługami społecznymi – wyjaśnia szef resortu cyfryzacji.
Profil Zaufany można założyć przez Internet przy użyciu swojego konta bankowego lub podpisu elektronicznego. Można też skorzystać z tradycyjnej metody, odwiedzając urząd lub bank. Listę tych instytucji oraz wszystkie niezbędne informacje można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl.
RL / IAR
Fot. pixabay.com