200 tysięcy złotych – taką kwotę Zamość przekazał na dofinansowanie na wymianę pieców opalanych węglem. Wnioski do złożenia można już pobierać w Biurze Obsługi Interesanta i w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość. Ubiegłoroczna odsłona akcji cieszyła się dużym powodzeniem.
– Ludzie coraz częściej decydują się na zmianę i starają się o dotację – mówi kierownik Biura Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Urzędu Miasta Zamość, Katarzyna Fornal-Urbańczyk. – Mieliśmy listę z 2017 roku, a także listę rezerwową, którą udało się nam rozładować i udzielić chętnym dotacje podczas drugiego naboru. Cieszymy się z dużego zainteresowania piecami gazowymi, bo w takim przypadku wykazujemy w 100% efekt ekologiczny. W przypadku pieców węglowych zdarzało się, że mieszkańcy nie zawsze palili ekologicznym węglem i dozwolonymi produktami. Ostatnio coraz częściej słyszymy o zachorowalności na różnorodne choroby. Jest to niestety związane ze smogiem. Mamy nadzieję, że sumienie ruszy mieszkańców, którzy w trosce o zdrowie swoje, dzieci i sąsiadów nie będą spalać śmieci, a zdecydują się na odpowiednie paliwo.
Straż interweniuje
– W 2018 roku przeprowadziliśmy ponad 500 różnego rodzaju kontroli interwencji związanych z ochroną środowiska – przyznaje Marian Puszka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu. – Do spalania używane są głównie węgiel i drewno, jednak jakoś węgla pozostawia wiele do życzenia. Działania w kierunku proekologicznych pieców są słuszne, bo problem dotyczy nie tylko samego pieca, ale również jakości spalania. Ludzie starają się przestrzegać zasad ekologii, jednak faktem jest, że powietrze pozostawia wiele do życzenia. Jedną z głównych tego przyczyn są niewłaściwe materiały i niewłaściwe urządzenia do ich spalania. Na terenie Zamościa jest wiele kotłowni, które opierają się na tradycyjnych piecach czy nawet samoróbkach. Problem smogu jest uciążliwy i szkodliwy
Nowe piece to zdrowie i wygoda
– Zajmujemy się obecnie tylko produkcją kotłów 5 klasy, czyli technologii eco-designu. Są to kotły o bardzo wysokiej sprawności, w których bardzo efektywnie wykorzystywane jest spalanie paliwa, czyli to, co wsypiemy do kotła, jest w jak największym procencie oddawane do ogrzewania mieszkania lub wody – wyjaśnia Michał Kowalski, dyrektor w firmie zajmującej się produkcją kotłów centralnego ogrzewania na paliwo stałe. – Piece te są ekologiczne, mają bardzo niską emisję pyłów i tlenków, czyli substancji, które w starych kotłach bardzo zanieczyszczały środowisko.
– Zdecydowałem się na to ze względu na stan zdrowia i wygodę – mówi Kazimierz Kozka, skorzystał z dotacji na piec gazowy. – Miałem piec sprzed 25 lat, który był piecem rezerwowym. Nowy jest bardziej wydajny, mam stałą temperaturę, nie mam kurzu, węgla, nie muszę nosić opału. Z mojego komina nie czuć spalin.
W ramach ochrony środowiska Zamość dołączył także do międzynarodowego projektu finansowanego przez rząd niemiecki, który ma na celu zatrzymanie zmian klimatycznych.
Wnioski o dofinansowanie można składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta w zamojskim ratuszu od 1 do 15 lutego. Jedynym kryterium jest kolejność złożenia wniosków.
AlF / opr. KS
Fot. pixabay.com