– Zmarły osiem lat temu metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński był niezwykłą postacią. Jego ślady wciąż nam towarzyszą – stwierdza wieloletni współpracownik arcybiskupa Życińskiego, obecny metropolita lubelski Stanisław Budzik.
– Te ślady widzimy w różnych instytucjach i działaniach, które zapoczątkował – mówi metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. – Niedawno obchodziliśmy 25-lecie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Abp Józef Życiński był jednym z jej współtwórców. W Lublinie pamiątką po nim są Kongresy Kultury Chrześcijańskiej, które rozpoczął w roku 2000 i dalej odbywają się co cztery lata. Gromadzą one ludzi kultury z całego świata. I to właśnie gromadzenie ludzi różnych poglądów i religii, budowanie mostów pomiędzy różnymi grupami, to było zadanie abp. Życińskiego, które fantastycznie wykonywał.
Józef Życiński urodził się w 1948 r. w Nowej Wsi niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Miał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w roku 1980. Od 1997 r. sprawował funkcję metropolity lubelskiego i jednocześnie urząd wielkiego kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie, gdzie przebywał na obradach Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Jest pochowany w krypcie w podziemiach archikatedry lubelskiej.
O godzinie 19.00 w archikatedrze lubelskiej arcybiskup Stanisław Budzik odprawił mszę świętą w intencji zmarłego poprzednika.
MaK / opr. ToMa
Na zdj.: Msza święta w 8. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego, Lublin, 10.02.2019, fot. Mirosław Trembecki
CZYTAJ TAKŻE: Wspomnienie arcybiskupa Józefa Życińskiego
Ósma rocznica śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego