Chcą uratować zabytkową wieżę przed ptakami

img 3138

Wieża w Stołpiu się sypie. Na zlecenie gminy Chełm, która jest właścicielem obiektu, w ubiegłym roku archeolodzy, w konsultacji z konserwatorami zabytków, badali stan wieży.
Jeśli proces degradacji nie zostanie powstrzymany, wieża zacznie się sypać.

– Mamy zalecenie konserwatora, dotyczące zabezpieczenia tej wieży przed ptactwem. Te zalecenia chcemy w bieżącym roku wykonać – informuje w rozmowie z Radiem Lublin, Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – Czekamy na późniejszy okres, bezpieczny dla gniazdujących tam ptaków.

– Prace zabezpieczające polegałyby na założeniu na wszystkich otworach okiennych oraz na drzwiach siatek, które chroniłyby wnętrze wieży przed ptakami. Etap drugi to budowa tymczasowego zadaszenia, które ma ochronić wnętrze budowli przed deszczem i śniegiem – wyjaśnia Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

CZYTAJ TAKŻE: Wieża w Stołpiu niszczeje w zastraszającym tempie

Gmina Chełm planuje przekształcenie wieży w wizytówkę turystyczną tego terenu. Pierwotny plan zagospodarowania i zabezpieczenia wieży wraz z otoczeniem zakładał dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej, ale pieniędzy nie udało się pozyskać. Jednak gmina nie porzuca nadziei na realizację tego projektu. – Mamy wciąż ważne pozwolenie na budowę. Miały powstać schody, które umożliwiałoby wejście na wieżę. Zaprojektowano zadaszenie oraz wykończenie wieży, bo w tym momencie jest nierówna. Planowano zrobienie wieńca i dachu. W planie były też tarasy widokowe, na które turyści mogliby wejść po schodach i obejrzeć panoramę okolicy ze szczytu – informuje Krystyna Chyła, z Referatu Planowania, Gospodarki i Infrastruktury Urzędu Gminy Chełm. – Ze względu na to, że na razie nie można wykonać tych schodów i teren w środku wieży namaka, konserwator zalecił nam wykonanie tymczasowego zadaszenia. Jednak nie pozwala to na stabilne posadowienie zaprojektowanych schodów.

– Kamienna wieża w Stołpiu jest to niewątpliwie zabytek bardzo atrakcyjny i o niesamowitej wartości materialnej i kulturowej – stwierdza Andrzej Bronicki z Działu Archeologii Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Właściwie jest to jedyna taka wieżą na wschód od Wisły, istniejąca do dzisiaj. – Kiedy to „gmaszysko” zostało zbudowane? Badania archeologiczne sprecyzowały to dosyć dokładnie, na sam początek XIII wieku.

CZYTAJ TAKŻE: Wieża wśród bagien. Zaskakujące odkrycie koło Chełma

CZYTAJ TAKŻE: Archeolodzy zaskoczeni odkryciami w Stołpiu

W jakiej formie i w jaki sposób ma być wykonane zabezpieczenie dachu? Jak dodaje wójt gminy Chełm, ostatnie zdanie w tej sprawie należy do konserwatora.

KraJ / opr. ToMa

Fot. Justyna Kraszczyńska

Exit mobile version