„Co nas gryzie?”: Roztocza

sarcoptes scabei 2 1

Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus) to jeden z tzw. roztoczy kurzu domowego.  Są to niewielkie pajęczaki. Żyją w naszym otoczeniu. Znajdują się w naszej odzieży, pościeli, na ścianach, na podłodze, są tak lekkie i tak drobne, że unoszą się wraz z kurzem. Obrazowo mówiąc: żywią się nim. Roztocza są wszechobecne. W ostatnich latach są coraz bardziej uciążliwe dla człowieka. Być może dlatego, że wzrósł poziom higieny – ogólnie rzecz biorąc jesteśmy udelikaceni. Nasz układ odpornościowy, nie mając często kontaktu z przeciwnikiem staje się bardzo wrażliwy. Obecność roztoczy bardzo często powoduje alergie skórne, może tez rozwinąć się astma – mówi dr Robert Rozwałka, arachnolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Niebezpiecznym roztoczem występującym na człowieku jest świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei), występuje on na skórze w rejonie pachwin, między palcami, pod pachami, czasami również pod kolanami. Żeruje w naszej skórze. Samice drążą 3- 4-centymetrowe kanały na granicy naskórka i skóry właściwej. Świerzbem możemy się zarazić przez spanie w jednym łóżku i bliski kontakt fizyczny z osobą chorą. Przez podanie ręki osobie cierpiącej na świerzb raczej się nim nie zarazimy. Świerzbowce giną w ciągu kilku dni jeżeli nie są w stałej temperaturze, nie mają dostępu do pożywienia.

Leczenie świerzbu jest bardzo długotrwałe i wymaga reżimu, ponieważ świerzbowce, które już na nas występują muszą zostać zabite.

MaG / opr. SzyMon

Fot. Kalumet /wikipedia.org/

CZYTAJ: „Co nas gryzie?”: Poradnik na majówkę

CZYTAJ„Co nas gryzie?”: Kleszcze

CZYTAJ: „Co nas gryzie?”: Meszki

CZYTAJ: „Co nas gryzie?”: Komary

Exit mobile version