Kilometry Dobra to za mało. Zamojskie stowarzyszenie wciąż potrzebuje wsparcia

dobra

Za nami wielki finał Kilometrów Dobra w Zamościu. W ramach akcji Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Zamościu udało się zebrać prawie 70 tysięcy na modernizację i adaptację dawnego budynku sądu na potrzeby terapii i rehabilitacji podopiecznych. To jednak tylko część koniecznej na ten cel kwoty.

CZYTAJ: W Zamościu zebrano Kilometry Dobra

Na nowy budynek wyczekują zarówno przedstawiciele Stowarzyszenia, jak również terapeuci i sami niepełnosprawni – dorośli i dzieci.

– Nasze terapie wymagają dużo miejsca – mówi prowadząca zajęcia muzyczne nauczycielka w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Zamościu, Katarzyna Osoba. – Dzieci potrzebują sporo przestrzeni. Jest ona potrzebna w każdej terapii, nie tylko w zajęciach muzyczno-ruchowych. Mamy bardzo mało miejsca. Sala muzyczna jest wprawdzie nieco większa, ale posiadamy tylko jedną. Liczmy na to, że kiedy wyremontujemy budynek przy ulicy Orlicz-Dreszera 10 i przeniosą się tam warsztaty terapii zajęciowej, które potrzebują dużo przestrzeni, my również z tego skorzystamy, bo będziemy mieli więcej sal terapeutycznych. Wiadomo też, że dzieci rosną i potrzebują coraz więcej miejsca, żeby wykorzystać wszelkie możliwości terapii.

– Obecnie w budynku przy ul. Orlicz-Dreszera 14, gdzie jest siedziba Stowarzyszenia, znajduje się ponad 100 osób niepełnosprawnych. Są to dorośli, którzy biorą udział w warsztatach terapii zajęciowej oraz dzieci i młodzież. Potrzeby są ogromne. Sale mamy bardzo małe. Szczególnie specjaliści do ćwiczeń i indywidualnej pracy z dziećmi niepełnosprawnymi potrzebują więcej przestrzeni. Jeżeli uda nam się zebrać odpowiednie środki i warsztaty terapii zajęciowej przeniosą się w nowe miejsce, nasza baza lokalowa będzie już naprawdę bardzo bogata – wyjaśnia Krzysztof Rysak, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zamościu.

– Dla mojego 21-letniego ten ośrodek to jego drugi dom, a może nawet i pierwszy, bo więcej czasu spędza tutaj niż w domu. Jest w grupie 4-osobowej. To są chłopcy już wyżsi od nas i przestrzeń jest im naprawdę potrzebna. A tu jest bardzo mało miejsca. Ten budynek sądu to jest dla nas jak wygrana w Totolotka; wielkie światło w tunelu. Z tym, że koszt jest niewyobrażalny – mówi mama jednego z podopiecznych Stowarzyszenia, Wioletta Serafin.

– Dzisiaj mówimy o 1,5 mln zł. Jest możliwość otrzymania 50% tej sumy w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ale druga cześć, czyli niemal 800 tys. zł, to jest nasz wkład własny. Dla nas jest to kwota kosmiczna. Dlatego pukamy do różnych drzwi, żeby można było to jak najszybciej zrealizować. Bo im dłużej będzie trwał cykl inwestycyjny, tym koszty będą bardziej rosły – mówi Marian Kondrat, kierownik warsztatów terapii zajęciowych przy Stowarzyszeniu.

Koszt modernizacji budynku dawnego sądu jest tak duży, ponieważ wymaga on całkowitej adaptacji do potrzeb Stowarzyszenia. – Budynek jest całkowicie nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Musimy go niemal całkowicie przekształcić – wyjaśnia Jadwiga Stromkie, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Zamościu.

 – Cieszymy się z tego, że w nowym budynku jest dodatkowych 600 metrów kwadratowych powierzchni do zagospodarowania. Teraz, gdy dzieci i młodzieży na naszych zajęciach jest trzykrotnie więcej i wciąż przychodzą nowe osoby, chcemy być otwarci dla każdego. Też jestem rodzicem dziecka niepełnosprawnego i nie wyobrażam sobie, że, jeżeli ktoś przyszedłby prosić o pomoc, odprawimy go z kwitkiem – stwierdza Marian Kondrat.

– Jesteśmy po to, by pomagać. Te dzieci są kochane i nie różnią się naprawdę od tych zdrowych. Mają wspaniałych rodziców, a my staramy się robić wszystko, żeby było im dobrze, by czuły się potrzebne w społeczeństwie. Dzieci i młodzież niepełnosprawna mają prawo żyć godnie – dodaje Jadwiga Stromkie.

Budynek przy ul. Orlicz-Dreszera 10 został przekazany Stowarzyszeniu przez prezydenta Zamościa. Informacje o tym, jak wesprzeć Stowarzyszenie, można znaleźć na stronie internetowej: www.psonizamosc.org.pl.

Darowizny na wsparcie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Zamościu można też wpłacać na konto:

PBS Zamość 61 9644 0007 2001 0000 1052 0004

Tytuł wpłaty: Darowizna na PSONI Koło w Zamościu.

AlF / opr. ToMa

Fot. archiwum

CZYTAJ TAKŻE: „Kilometry Dobra” liczone w złotówkach. Drobne, które mają znaczenie

Exit mobile version