Pszczelarze i miłośnicy miodu opanowali lubelskie Stare Miasto. Trwa tutaj I Wojewódzkie Święto Miodu. W programie jest kiermasz produktów pszczelich, degustacje potraw regionalnych oraz występy artystów.
– Najbardziej popularny w naszym regionie jest miód gryczany – mówi Joanna Janik z pasieki w Pszczelej Woli. – Jest ostrzejszy i ludzie bardzo go lubią. Jednym z najzdrowszych jest miód spadziowy ze spadzi iglastej, z jodły. Ma mnóstwo różnych mikroelementów. A dla osób, które mają problemy z cukrem wskazany jest miód akacjowy.
Miód oraz produkty miodne stosowane także między innymi do produkcji kosmetyków. Ale nie tylko. – Używamy miodu, mleczka, pyłku. Produkty pszczele wzmacniają odporność i są bardzo zdrowe. Działają na cały organizm. Poprawiają przemianę materii, mają właściwości uspokajające. Propolis, czyli kit pszczeli, działa przeciwbakteryjnie. Stosuje się go na rany, oparzenia, odmrożenia – mówi Beata Sutkowska ze sklepu Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Lublinie.
Lubelszczyzna zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem produkcji miodu, a także pod względem rodzin pszczelich. Drugie miejsce zaś pod względem liczby pszczelarzy i pasiek zawodowych.
PaSe / opr. ToMa
Fot. Sebastian Pawlak