Zaprezentujemy słuchowisko premierowe, przygotowane z myślą o niedawno minionej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Scenariusz audycji to adaptacja fragmentów książki autorstwa Anny Lisieckiej „Wakacje 1939”.
Autorka jest dziennikarką w dziale Kultury Programu II Polskiego Radia, ale obok form radiowych publikuje też książki związane z życiem elit kulturalnych w okresie międzywojennym (m.in. jest autorką świetnej biografii Lody Halamy). Tym razem w bogato ilustrowanej książce (fotografie, wycinki prasowe z międzywojnia) skupia swą uwagę na dwóch letnich miesiącach poprzedzających wybuch wojny i „odwiedza” znane polskie uzdrowiska, kurorty, w których wypoczywali przedstawiciele ówczesnych elit. W epilogu – Anna Lisiecka odsłania losy niektórych bohaterów w pierwszych tygodniach działań wojennych – wyjazdy za granicę, śmierci w wyniku niemieckich represji, opisuje samobójczą śmierć Stanisława Ignacego Witkiewicza. Po lecie 1939 nastąpił koniec epoki – w historii i kulturze.
Scenariusz słuchowiska „Wakacje 1939” także składa się z dwóch części – w pierwszej – jak w przedwojennej Kronice Filmowej oglądamy obrazy z różnych przedwojennych uzdrowisk – od morza po Tatry, w drugiej – tych samych bohaterów, ale już w wojennej sytuacji.
Adaptacja: Maria Brzezińska i Anna Lisiecka
Reżyseria radiowa: Maria Brzezińska
Aktorzy: Katarzyna Staniewska, Ilona Zgiet, Jacek Dragun, Michał Zgiet i Jarosław Zoń
Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit
Czas: ok. 26′
W drugiej części programu przypomnienie fragmentów słuchowiska M. Brzezińskiej „Witold Franciszek” mówiąca o uczniu poznańskiego gimnazjum W.F. Mularczyku, straconym przez Niemców w berlińskim więzieniu.
Po godzinie 21.00 zaprasza Maria Brzezińska.
Fot. pixabay.com