Przedstawiciele dwudziestu krajów Unii Europejskiej rozmawiają w Puławach o tworzeniu strategii rozwoju biogospodarki dla poszczególnych państw. Liderem projektu i koordynatorem działań jest puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Rolą placówki jest więc pomoc poszczególnym państwom, by jak najlepiej wykorzystały zasoby środowiska o biologicznym pochodzeniu.
– Na przykład na Lubelszczyźnie obecnie jest duże otwarcie na energię odnawialną i w tym kierunku warto podążać – uważa dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Wiesław Oleszek. – Współpracujemy z powiatem tomaszowskim. Próbujemy zobaczyć, czy na przykład na poziomie powiatu produkcję i wykorzystanie energii da się zbilansować. Okazuje się, że tak – jeżeli będziemy mieli odpowiednią ilość fotowoltaiki, wiatrowej energii, energii pochodzącej z biogazowni, która uzupełnia tę wiatrową i fotowoltaiczną, to się da bilansować. Lubelszczyzna ma tutaj bardzo dobre warunki, bo ma nasłonecznienie jedno z lepszych w Polsce.
W puławskim instytucie zorganizowano dziś (22.10) pierwsze spotkanie w tej sprawie. Projekt będzie realizowany przez 3 lata, a jego efektem ma być stworzenie strategii rozwoju biogospodarki dla poszczególnych państw.
ŁuG / WP
Fot. pixabay.com