O nowych technologiach w walce ze smogiem rozmawiają dziś w Lublinie eksperci. W trakcie konferencji uczestnicy m.in. zapoznają się z nowinkami technologicznymi, a także dowiedzą się w jaki sposób mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.
– Program skierowany jest do osób fizycznych – mówi prezes Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie, Marek Drączkowski: – Mogą oczywiście stermomodernizować, czyli docieplić dom, wymienić źródła zasilania na bardziej efektywne, czyli takie, które potrzebują mniej energii, a w związku z tym redukują koszty i emitują mniej ciepła na zewnątrz, przez co ubytek tej energii jest mniejszy.
Każdy kto złoży wniosek w ramach programu „Czyste powietrze” otrzyma dofinansowanie. Może ono sięgnąć nawet 90%. Do 2030 roku w ramach programu jest do rozdania ok. 30 mld zł.
– Mało popularne, choć istotne, są także kontrakty ESCO – tłumaczy prezes firmy eGmina, Infrastruktura, Energetyka, Andrzej Jurkiewicz: – Polega to na tym, że zarabiamy oszczędzając. Firmy zarabiają wtedy, kiedy odbiorca zużywa mniej energii. Dzielimy się tym, co zostaje nam z zaoszczędzonej energii. Kontrakty ESCO były wymyślone w latach 30. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy był kryzys energetyczny,
Konferencja „Nowe technologie – Czyste Powietrze” trwa w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju 2.
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. Przemysław Guzewicz