Państwowe Muzeum na Majdanku podsumowało 2019 rok

rr2019 wizual

Ponad 40 wydarzeń i rekordowy wzrost frekwencji. Państwowe Muzeum na Majdanku wydało raport podsumowujący 2019 rok. Wynika z niego, że w ubiegłym roku zbiory placówki powiększyły się o ponad 5300 muzealiów, a strona internetowa zanotowała prawie 660 tysięcy odsłon. W 2018 roku placówkę odwiedziło ponad 217 tysięcy osób, a rok później już ponad 312 tysięcy.

Muzeum na Majdanku zmieniło także logotyp. Abstrakcyjna forma uspójnia graficznie wizerunki miejsc pamięci na Majdanku, w Bełżcu i Sobiborze.

CZYTAJ: Zmiany w Muzeum na Majdanku: duże inwestycje i nowe logo

W maju został wydany zaś komiks „Chleb wolnościowy” autorstwa Pawła Piechnika. Graficzne opowieści o losach jedenastu więźniów KL Lublin zobrazowane zostały na podstawie relacji ocalałych.

CZYTAJ: „Chleb wolnościowy”. Premiera komiksu o byłych więźniach Majdanka

Drugą, zupełnie nową w historii Muzeum formą artystyczną, był mural autorstwa Marcina Czai. Znajduje się on u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Wolską. To lokalizacja nieprzypadkowa. W czasie okupacji niemieckiej osoby przywiezione w transportach rozpoczynały marsz z pobliskiej rampy kolejowej przy ul. Wrońskiej do Konzentrationslager Lublin.

CZYTAJ: Powstał mural upamiętniający więźniów Majdanka

PaSe / opr. PaW

Fot. nadesłane

Exit mobile version