Premiera komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego odbyła się w Lublinie. Komiks „Chleb wolnościowy” został wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku w 75. rocznicę powstania muzeum. Zawiera 11 relacji świadków – byłych więźniów obozu koncentracyjnego.
CZYTAJ: Spacer śladami więźniów byłego obozu na Majdanku
– Ten historyczny komiks powstawał dość długo – mówi Paweł Piechnik: – Najtrudniejsze dla mnie było dojrzenie do tego tematu. Samo rysowanie nie było takie trudne. Ten pomysł we mnie pracował. Chciałem, żeby ten projekt był inny niż te, które do tej pory widziałem. Jest tu przedstawionych 11 relacji świadków, które są po prostu zilustrowane. Nie ma tam żadnego słowa ode mnie. Wszystkie teksty są byłych więźniów.
Paweł Piechnik wykorzystał fragmenty wspomnień z książek „Niebo bez ptaków” Danuty Brzosko-Mędryk, „Pole śmierci” Andrzeja Stanisławskiego i „Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków” w opracowaniu Marty Grudzińskiej. Komiks opiera się też na relacjach Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, jako dziecko osadzonej na Majdanku.
– Tytuł „Chleb wolnościowy” nie jest przypadkowy – zaznacza Paweł Piechnik: – To sformułowanie było używane przez więźniów obozów koncentracyjnych. Dzisiaj może brzmi bardzo patetycznie, ale było używane do określania chleba, który był wypiekany poza obozem. To był dla mnie nośnik wartości, którego się chwyciłem.
Publikacja zawiera krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.
Premiera odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Peowiaków w Lublinie. Po niej Paweł Piechnik poprowadził warsztaty komiksu.
PaSe (opr. DySzcz)
Na zdj. premiera komiksu „Chleb wolnościowy”, Lublin, 11.05.2019, fot. Mirosław Trembecki