Stanowisko do badania materiałów i konstrukcji metodami ultradźwiękowymi powstało na Politechnice Lubelskiej. Dzięki urządzeniu możliwe jest wykrywanie wad występujących na powierzchni i wewnątrz materiału – pęknięć, korozji czy rozwarstwień.
Stanowisko może być stosowane w dowolnej gałęzi przemysłu, jednak przede wszystkim w przemyśle lotniczym, stoczniowym, w motoryzacji i medycynie. – Czyli wszędzie tam, gdzie konieczne są innowacyjne metody diagnostyczne o wysokiej efektywności wykrywania wad produkcyjnych i eksploatacyjnych – mówi dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej. – Okazuje się, że, jeżeli jest defekt, to następuje zaburzenie przepływu fali ultradźwiękowej. Wtedy wiemy, że taki obszar jest uszkodzony. Badania nieniszczące pozwalają sprawdzić 100% produktów i da się powiedzieć, że dany element spełnia wymagania konstrukcyjne i można mu zaufać.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelski inżynier zbudował stanowisko do wykrywania wad materiałów
Jedną z największych zalet stanowiska jest także możliwość badania materiałów złożonych strukturalnie, takich jak: materiały warstwowe czy laminaty.
Urządzenie było testowane we współpracy z PZL Mielec w ramach programu INNOLOT. Innowacyjnością projektu interesują się polskie i zagraniczne firmy.
SzyK / opr. ToMa
Fot. nadesłane