Kobiety Gospodarne Wyjątkowe. Konkurs pod znakiem przysmaków z lubelskich jabłek

gospodarne 2020 03 08 165202

Były szarlotki, placki drożdżowe, racuchy, kompot z jabłek czy jabłczanka z kruszonymi ziemniakami. Potrawy i ciasta z jabłek królowały w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, gdzie trwa półfinał konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”.

– Przed komisją konkursową było naprawdę trudne zadanie – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Oceniała ona smak i wygląd; wszystko co wiąże się z kulinariami.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”

–  Spodobał nam się temat związany z jabłkiem. W naszych stronach często wykorzystuje się ten owoc – stwierdziła Monika Pająk z Koła Gospodyń Wiejskich w Łychowie Szlacheckim. – Poza tradycyjną szarlotka mieliśmy jaglanki z jabłkami. To taki bardzo, prosty, ale i zdrowy deser nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Prezentowałyśmy też zwykłe postne racuchy, tylko na wodzie, mące i drożdżach.

Poza przysmakami koła gospodyń wiejskich prezentowały swoje rękodzieło. 

– Reprezentujemy region krzczonowski, który jest zagłębiem twórczości ludowej – mówiła Bogumiła Wójcik z Koła Gospodyń Wiejskich w Olszance „Olszynka”. – Mieliśmy tradycyjne pisanki krzczonowskie, dawne hafty: krzyżowe, węcliki, ciskanki. Był też nasz ludowy strój krzczonowski, słynny na całą Polskę.  

– Ten konkurs to jeden z przejawów różnorodności w Unii Europejskiej – zauważała europoseł Elżbieta Kruk. – Mam nadzieję, że panie kiedyś pojawią się też w Parlamencie Europejskim. To pięknie, że wydarzenie odbywało się akurat 8 marca. Dzięki temu był on tu obchodzony trochę inaczej niż tradycyjnie. Nie zazdroszczę komisji konkursowej podjęcia decyzji. To było bardzo trudne. Mieliśmy tutaj wspaniałe rzeczy.

Uczestniczki konkursu rywalizowały w trzech kategoriach: najlepsza szarlotka, potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek oraz najpiękniejszy produkt rękodzielniczy.

W półfinale w Lublinie brały udział koła gospodyń wiejskich z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego oraz świdnickiego. 

Kolejne półfinały odbędą się w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. . Finał zaplanowano na 2 maja. Zostanie on zorganizowany w Lublinie. 

MaK / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version